Diamenty ze smogu na 60-lecie stowarzyszenia Eurima

20 czerwca 2018

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Materiałów Izolacyjnych Eurima działa już 60 lat! W ubiegłym tygodniu w Berlinie odbyło się 60 walne spotkanie Stowarzyszenia i jubileuszowy kongres. Symbolem sześćdziesiątego jubileuszu był diament, pochodzący od greckiego słowa „adamas” , co znaczy niezniszczalny, trwały. Jednak zamiast prawdziwych diamentów, pokazano diamenty zrobione ze … smogu.


Jubileusz to nie tylko podsumowanie i świętowanie sukcesów, ale przede wszystkim praca, czyli sesje komitetów tematycznych: ds. zdrowia i bezpieczeństwa, efektywności energetycznej, technologii i standaryzacji oraz zrównoważonego rozwoju. Ogromną wartość miały wystąpienia prelegentów – naukowców, wizjonerów i artystów, którzy przedstawili niekonwencjonalną wizję globalnych trendów w dziedzinie efektywności energetycznej budynków, oszczędności energii czy innowacji w projektowaniu.

Czy biżuterią można zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia atmosfery? Taką próbę podjął Daan Roosegaarde, artysta z Holandii, który tworzy biżuterię ze smogu. Odfiltrowane z powietrza cząsteczki pyłu zostają zatopione w szkle i są sprzedawane w postaci pierścionków. Przy wyrobie jednej sztuki oczyszcza się około 1000 metrów sześciennych powietrza. Artysta „oczyszcza” w ten sposób powietrze pod Pekinem i współpracuje z chińskim rządem oferując swoje niekonwencjonalne pomysły. Wzrasta świadomość ludzi w zakresie zanieczyszczenia powietrza i popularność takich pierścionków, które są nawet wykorzystywane jako pierścionki zaręczynowe. Holenderski artysta pokazał kilka swoich wizyt i działań w najbardziej zanieczyszczonych smogiem miastach świata i Europy i jako niechlubny przykład „nadmiaru surowca” dla swojej biżuterii ze smogu przywołał Kraków.

Daniele Ganser, szwajcarski historyk i politolog przedstawił analizę wojen i intryg politycznych, których powodem jest walka o dostęp do ropy naftowej i gazu. Jego wizja to w 100 procentach energia odnawialna, co pozwoli zakończyć globalne konflikty związane z dostępem do źródeł energii. Sam Daniele w 2013 roku odłączył swój piec gazowy w domu i zamontował na dachu kolektory słoneczne.

Miwo współpracuje ze stowarzyszeniem Eurima od wielu lat i oczywiście jego przedstawiciele byli obecni na spotkaniu w Berlinie. Gratulacje dla koleżanek i kolegów z Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Materiałów Izolacyjnych Eurima z okazji 60 lat tej instytucji.

 

AKTUALNOŚCI
liniawelna mineralna
AKTUALNOŚCI - kliknij po więcej