25 lat MIWO

W październiku 2022 roku Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Skalnej i Szklanej MIWO obchodziło swoje 25-lecie. Na jubileuszu MIWO spotkali się przedstawiciele branży izolacji, a także różnych instytucji i organizacji budowlanych.

MIWO rozpoczęło działalność 25 lat temu z inicjatywy 5 firm – czołowych producentów wełny mineralnej szklanej i skalnej, liderów na polskim i światowym rynku materiałów izolacyjnych: ISOVER, KNAUF INSULATION, PAROC, ROCKWOOL i URSA. Celem organizacji jest dbanie o rozwój rynku izolacji, a przede wszystkim kształtowanie w świadomości społecznej pozytywnego wizerunku wełny mineralnej skalnej i szklanej, szerzenie informacji o jej wyjątkowych właściwościach oraz propagowanie idei jej różnorodnego zastosowania w budownictwie i przemyśle.

W latach 90. producenci wełny mineralnej rozpoczęli w Polsce budowę nowoczesnych zakładów i linii technologicznych. Stworzono nowe miejsca pracy, zarówno dla osób bezpośrednio zatrudnionych w firmach produkcyjnych, jak i dla wielu pracowników firm podwykonawczych. Zaczęła się nowa era wełny mineralnej w Polsce. Nowoczesne technologie, innowacyjne fabryki i badania techniczne pozwoliły na oferowanie wyrobów z wełny mineralnej, szklanej i skalnej na najwyższym światowym poziomie nie tylko na polskim rynku budowlanym. W ostatnich latach Polska jest jednym z największych europejskich eksporterów wyrobów z wełny mineralnej szklanej i skalnej.

Dzięki nowym technologiom, rozwojowi rynku i konsekwentnej budowie świadomości o tym jak funkcjonalna i użyteczna jest wełna mineralna, znacznie powiększył się asortyment wyrobów producentów. Obecnie wełnę mineralną stosujemy nie tylko w budynkach, ale również w przemyśle, do izolacji rurociągów, kanałów wentylacyjnych, na statkach, w sprzęcie AGD, w sufitach podwieszanych i ekranach akustycznych, w cysternach kolejowych i platformach wiertniczych.

Stowarzyszenie reprezentuje swoich członków wobec instytucji i ośrodków opiniotwórczych, a także wpływa, poprzez różnorodne działania informacyjne, na trendy budowlane w kierunku uwzględniania aspektów jakości, bezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju. W ramach różnych organizacji branżowych MIWO współpracuje z innymi stowarzyszeniami oraz związkami pracodawców branży budowlanej. Jest członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), Porozumienia Branżowego na rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Materiałów Izolacyjnych (EURIMA). Działa w Polskim Komitecie Normalizacyjnym i uczestniczy w tworzeniu i adaptacji norm związanych z wyrobami budowlanymi.

25-lecie MIWO to dobra okazja do wręczenia jubileuszowej nagrody AMBASADOR IZOLACJI, którą Stowarzyszenie przyznaje raz na 5 lat organizacjom posiadającym szczególne zasługi na rzecz energooszczędności budynków, czystego powietrza i ochrony środowiska.

Nagrodę AMBASADOR IZOLACJI 2022 otrzymał Polski Alarm Smogowy.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z tego wydarzenia. Po kliknięciu na zdjęcie galeria wyświetli się w powiększeniu.

 
ŻYCZENIA i GRATULACJE
Po kliknięciu na dowolną miniaturkę obraz pojawi się w powiększeniu.


 

W październiku 2017 roku MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Skalnej i Szklanej obchodziło swoje 20-lecie. Z tej okazji, w Centrum Konferencyjno-Biurowym D.H. VITKAC odbyła się uroczystość podsumowująca działalność Stowarzyszenia i branży wełny mineralnej w Polsce.

Było to spotkanie branży izolacji, a wśród gości znaleźli się między innymi przedstawiciele politechnik i instytutów naukowych, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń branżowych. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa reprezentowała Joanna Bąkowska, Naczelnik Wydziału Procesu Inwestycyjnego, obecny był również poseł na Sejm RP Jacek Wilk. Odwiedzili nas również goście zagraniczni: Jan Rooze, który pełnił funkcję prezesa MIWO 20 lat temu oraz Shradha Abt z Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Materiałów Izolacyjnych.

Spotkanie było dobrą okazją do wręczenia jubileuszowej nagrody AMBASADORA IZOLACJI 2017 ufundowanej przez Stowarzyszenie. Za wieloletnie działania na rzecz efektywności energetycznej budynków, a co za tym idzie na rzecz ochrony środowiska, uhonorowano Krajową Agencję Poszanowania Energii. Nagrodę odebrał Zbigniew Szpak, prezes zarządu KAPE.

Jak to było 20 lat temu? Czy pamiętamy lata 90. ubiegłego stulecia w Polsce? Aż trudno uwierzyć, że na ulicach jeździły głównie Polonezy i Maluchy, a handel często odbywał się na straganach, nawet pod Pałacem Kultury i Nauki w stolicy. Pojawiły się pierwsze telefony komórkowe i Internet. To wówczas rozpoczęła się nowa era branży wełny mineralnej w Polsce, producenci inwestowali w gruntowną modernizację i budowę nowoczesnych linii technologicznych, powstawały nowe miejsca pracy, a także innowacyjne produkty i rozwiązania.

W ciągu 20 lat firmy zrzeszone w stowarzyszeniu MIWO zainwestowały ponad 3 miliardy złotych. W MIWO skupionych jest pięciu czołowych producentów wełny mineralnej szklanej i skalnej, liderów na polskim i światowym rynku materiałów izolacyjnych: Isover, Knauf Insulation, Paroc, Rockwool i Ursa. Firmy te posiadają w Polsce 5 fabryk produkujących 8 milionów metrów sześciennych wełny mineralnej rocznie, zatrudniają w Polsce bezpośrednio ponad 2,5 tysiąca pracowników, a dzięki stałej współpracy z wieloma firmami podwykonawczymi tworzą kolejnych kilka tysięcy miejsc pracy. Firmy skupione w MIWO produkują wyroby zarówno na rynek polski, jak i na rynki zagraniczne, w tym zachodnioeuropejskie, gdyż potrafią sprostać wszelkim wymaganiom jakościowym.

Z inicjatywy producentów wełny mineralnej 20 lat temu rozpoczęło działalność MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej. Podstawowym celem tej organizacji jest dbanie o rozwój rynku izolacji, a przede wszystkim wełny mineralnej szklanej i skalnej.

Od samego początku MIWO starało się zwiększać świadomość na temat korzyści z ocieplania domów – powiedział Henryk Kwapisz, przewodniczący zarządu MIWO. – W Polsce w latach 90. rynek dopiero otwierał się na izolowanie ścian i dachów. Następowały już zmiany w przepisach techniczno-budowlanych dotyczących izolacyjności termicznej, ale świadomość w zakresie stosowania wyrobów izolacyjnych była niska i trzeba ją było konsekwentnie budować. Ale naszym głównym założeniem było przekonanie rynku o wszechstronności izolacji z wełny mineralnej.

Pierwsze działania stowarzyszenia MIWO dotyczyły izolacji domów, ale dzięki konsekwentnej budowie świadomości o tym jak funkcjonalna i użyteczna jest wełna mineralna, znacznie powiększył się asortyment wyrobów producentów. Obecnie wełnę mineralną stosujemy nie tylko w domach, ale również w przemyśle, do izolacji rurociągów, kanałów wentylacyjnych, na statkach, w sprzęcie AGD, w sufitach podwieszanych i ekranach akustycznych, w cysternach kolejowych i platformach wiertniczych czy nawet do upraw roślin.

Co jest mocną stroną Stowarzyszenia? Na pewno współpraca producentów na rzecz promocji bezpieczeństwa i efektywności energetycznej budynków, wspólne działanie dla ochrony środowiska, a także komfortu użytkowników budynków. Nasza organizacja korzysta z wiedzy i doświadczenia ekspertów technicznych, na co dzień pracujących w firmach MIWO, ale działających także dla dobra branży izolacyjnej w Polsce, a przede wszystkim na rzecz ociepleń z wełny mineralnej – powiedział Henryk Kwapisz, przewodniczący zarządu MIWO.

MIWO jest członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości (KBiN), Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Materiałów Izolacyjnych (EURIMA). Współpracując z Polskim Komitetem Normalizacyjnym, uczestniczy w tworzeniu i adaptacji norm związanych z wyrobami budowlanymi.

FOTOGALERIA

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z tego wydarzenia. Po kliknięciu na zdjęcie galeria wyświetli się w powiększeniu.

MATERIAŁY VIDEO
Zapraszamy również do obejrzenia filmów prezentowanych na uroczystości z okazji 20-lecia MIWO.

PRZECZYTAJ WYWIAD!

Zapraszamy do przeczytania wywiadu podsumowującego 20 lat działalności MIWO. Wywiad z Henrykiem Kwapiszem, przewodniczącym zarządu MIWO ukazał się w miesięczniku Builder (październik 2017). Dostępny również na naszych stronach TUTAJ

 

ŻYCZENIA i GRATULACJE
Po kliknięciu na dowolną miniaturkę obraz pojawi się w powiększeniu.