Termomodernizacja domu to niższe rachunki za ogrzewanie, poprawa komfortu jego użytkowania, a także stanu technicznego i wizualnego. Więcej ocieplonych budynków to ograniczenie zużycia paliw potrzebnych do ich ogrzewania i poprawa bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Najłatwiej jest wymienić kocioł, tym bardziej, że są różne dofinansowania w tym zakresie. Ale sama wymiana pieca nie wystarczy, a wręcz może doprowadzić do wzrostu rachunków za ogrzewanie. Wymiana kotła na bardziej sprawny nie spełni naszych oczekiwań, jeśli ciepło nadal będzie uciekać przez nieszczelne okna czy nieocieplone przegrody budowlane.

 

W procesie kompleksowej termomodernizacji domu istotna jest kolejność działań. Należy zacząć od izolacji przegród budowlanych: dachu, ścian i podłóg oraz wymienić okna, a na końcu skupić się na instalacjach czy źródle energii cieplnej. Wydajność urządzeń grzewczych pozostaje ściśle uzależniona od właściwości izolacyjnych budynku.

 

Zatem zasada opłacalności jest bardzo prosta: najpierw trzeba ograniczyć zużycie energii (lepsza izolacja, dobre okna, wydajna wentylacja), potem usprawnić instalacje (sprawniejszy piec, pompa) i na koniec dopiero znaleźć optymalne źródło energii.