Komfort termiczny
mniej energii, mniejsze rachunki
Dobra izolacja cieplna przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej budynku, co oznacza zmniejszenie zapotrzebowania na energię, niezbędną do jego komfortowego użytkowania. Ma to korzystny wpływ na środowisko naturalne oraz na nasze rachunki za ogrzewanie. Ponad 40 procent zużywanej w Polsce energii przypada na budynki, a największe straty energii spowodowane są brakiem ich ocieplenia lub niewystarczającą izolacją termiczną. Planując budowę lub termomodernizację domu należy zadbać o odpowiednio dobraną izolację, najlepszej jakości materiały oraz ich profesjonalny montaż.
izoluj dom wełną mineralną
Spośród wszystkich popularnych materiałów izolacyjnych, tylko wełna mineralna, oprócz komfortu termicznego, zapewnia również komfort akustyczny i bezpieczeństwo pożarowe. Do dachu, ścian, podłóg, instalacji – do każdej sytuacji i technologii można dobrać wyrób z szerokiej gamy produktów pięciu producentów wełny mineralnej działających w Polsce i zrzeszonych w Stowarzyszeniu MIWO. Izolacje z wełny mineralnej zapewniają optymalne właściwości cieplne, utrzymywane na założonym projektowo poziomie przez cały okres użytkowania budynku. Dzieje się tak dzięki niezmienności współczynnika przewodzenia ciepła lambda (λ) i oporu cieplnego, stałości wymiarów liniowych i geometrii wyrobu, a także braku degradacji biologicznej materiału. Jest to istotne dla trwałości i skuteczności ocieplenia.
budujmy domy energooszczędne
Od 2021 roku każdy nowy budynek mieszkalny w naszym kraju musi być nie tylko dobrze ocieplony, ale też muszą być w nim zastosowane urządzenia korzystające z energii odnawialnej. Wszedł w życie kolejny, ostatni już etap zaostrzenia wymagań w zakresie współczynników przenikania ciepła przez przegrody budynków. W przypadku przegród zewnętrznych wymagane wartości współczynnika przenikania ciepła (U) wynoszą 0,20 W/(m2K), a dla dachów lub stropodachów współczynnik ten wynosi 0,15 W/(m2K). Nowe wymagania oznaczają lepszą izolację, co pozwoli zapewnić optymalny kosztowo komfort termiczny w budynkach. Grubość izolacji powinna wynosić około 20-30 cm dla ścian zewnętrznych oraz około 30-40 cm dla dachów. W przypadku podłóg grubość ocieplenia pozostaje na podobnym poziomie jak do 2021 roku. Grubsza izolacja to koszt, który w rachunkach za energię zwróci się bardzo szybko. Najlepiej budować w standardzie energooszczędnym lub pasywnym, bo dobrze ocieplony dom potrzebuje niewiele energii do ogrzewania, chłodzenia i wentylacji, co istotnie zmniejsza koszty jego utrzymania. Jednak by to osiągnąć, trzeba budować i izolować dom lepiej niż wymagają aktualnie obowiązujące przepisy.
Termomodernizacja
70 procent domów jednorodzinnych w Polsce jest w złym stanie energetycznym, a niemal 40 procent nie ma żadnego ocieplenia ścian zewnętrznych i dachu. Słabo ocieplone budynki, głównie jednorodzinne, są jednymi z największych trucicieli powietrza, bo do ich ogrzewania często wykorzystywane jest kiepskiej jakości paliwo oraz odpady.
Aż 70 procent energii zużywanej w domach jednorodzinnych przeznacza się na cele grzewcze. Może to zmienić kompleksowa termomodernizacja, która daje wiele korzyści. Przede wszystkim ogranicza zużycie paliw potrzebnych do ogrzania budynków, co ma wpływ na zmniejszenie kosztów. Ogranicza występowanie zjawiska ubóstwa energetycznego, a także poprawia bezpieczeństwo energetyczne kraju, niezależnie od rodzaju paliw stosowanych do ogrzewania budynków jednorodzinnych. Właściwie wykonane docieplenie przegród zewnętrznych budynków to również poprawa komfortu ich użytkowania, izolacyjności akustycznej przegród, bezpieczeństwa pożarowego oraz ich stanu technicznego i wizualnego.