Przyspieszmy renowację budynków!

28 listopada 2022

W obliczu rosnących rachunków za energię, alarmujących doniesień z COP27 o braku decyzji na temat ochrony klimatu, a także trwających negocjacji w sprawie kluczowej dyrektywy budowlanej UE, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen opowiedziała się za przyspieszeniem procesu renowacji budynków.

Konferencja Renovate Europe Day 2022 (REDay 2022), która odbyła się w Parlamencie Europejskim, skupiała się przede wszystkim na sposobach oszczędzania energii. Wydarzenie zostało podzielone na dwie sesje. Pierwsza odnosiła się do Dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (z ang. Energy Performance of Buildings Directive) i minimalnych norm charakterystyki energetycznej budynków, które uważa się za najbardziej skuteczne narzędzie służące zwiększeniu wskaźnika renowacji budynków.

Drugi blok konferencji był poświęcony możliwościom sfinansowania fali renowacji budynków w Unii Europejskiej, zarówno poprzez mechanizmy oparte na funduszach publicznych, jak i kapitał prywatny oraz programy bankowe. Wśród osób, które wystąpiły w tej części wydarzenia była Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Zaapelowała o przyspieszenie fali renowacji budynków, o zwiększenie środków finansowych i zaangażowania krajów członkowskich, gdyż jest to niezbędne w walce ze zmianami klimatu. Jak podkreśliła, niepewna sytuacja geopolityczna i wysokie ceny energii powodują, że wszyscy musimy oszczędzać energię.

Renowacja budynków pomoże nam szybciej zbudować niezależną energetycznie Europę. Mniejsze zużycie energii oznacza mniejsze uzależnienie od rosyjskich paliw kopalnych i szantażu. W obliczu wojny, kryzysu paliw kopalnych, argumenty przemawiające za falą renowacji bazy budynkowej w Europie stały się jeszcze bardziej naglące. Inwestowanie w renowację to opcja, na którą nie można żałować środków – powiedziała Ursula von der Leyen.

Budynki odpowiadają za znaczną część zużycia energii w Europie i emisji dwutlenku węgla. Dlatego jednym z pierwszych środków, które uruchomiliśmy w ramach Europejskiego Zielonego Ładu była „Fala renowacji”. Chcemy podwoić tempo renowacji budynków w tej dekadzie – dodała pani przewodnicząca.

Zachęcamy do wysłuchania całego przemówienia Ursuli von der Leyen.

REDay2022 – Renovate Europe (renovate-europe.eu)

Opublikowane przez:
Jolanta Ciesielska
W Stowarzyszeniu MIWO zajmuje się komunikacją i marketingiem
NASZ BLOG

Izolacja ma znaczenie

„Mapa drogowa dekarbonizacji europejskiego przemysłu izolacji z wełny mineralnej” – raport Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Materiałów Izolacyjnych (EURIMA) określa kluczowe filary, które pomogą zarówno samej branży izolacyjnej, jak i zasobom budowlanym Unii Europejskiej osiągnąć zerową emisję netto gazów cieplarnianych do 2050 roku. Przede wszystkim należy postawić na efektywność energetyczną budynków, gospodarkę cyrkulacyjną w przemyśle, a także […]

Czytaj więcej ->

MIWO charakterystyka energetyczna budynków

Budynki zeroemisyjne coraz bliżej

Parlament Europejski przyjął w połowie marca 2023 roku zmiany w dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD), popularnie zwanej nowym unijnym prawem budowlanym.

Czytaj więcej ->

Eco house

TAK dla głębokiej termomodernizacji

Nowa wersja programu Czyste Powietrze, ogłoszona w grudniu 2022 r. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza wyższe progi dochodowe, niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. Program wprowadza dodatkowe finansowanie w przypadku przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji. Ma to zachęcić Polaków do głębokiej termomodernizacji budynków wraz z wymianą […]

Czytaj więcej ->

Przyspieszmy renowację budynków!

W obliczu rosnących rachunków za energię, alarmujących doniesień z COP27 o braku decyzji na temat ochrony klimatu, a także trwających negocjacji w sprawie kluczowej dyrektywy budowlanej UE, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen opowiedziała się za przyspieszeniem procesu renowacji budynków. Konferencja Renovate Europe Day 2022 (REDay 2022), która odbyła się w Parlamencie Europejskim, skupiała […]

Czytaj więcej ->

liniawelna mineralna
NASZ BLOG - kliknij po więcej