Przyspieszmy renowację budynków!

28 listopada 2022

W obliczu rosnących rachunków za energię, alarmujących doniesień z COP27 o braku decyzji na temat ochrony klimatu, a także trwających negocjacji w sprawie kluczowej dyrektywy budowlanej UE, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen opowiedziała się za przyspieszeniem procesu renowacji budynków.

Konferencja Renovate Europe Day 2022 (REDay 2022), która odbyła się w Parlamencie Europejskim, skupiała się przede wszystkim na sposobach oszczędzania energii. Wydarzenie zostało podzielone na dwie sesje. Pierwsza odnosiła się do Dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (z ang. Energy Performance of Buildings Directive) i minimalnych norm charakterystyki energetycznej budynków, które uważa się za najbardziej skuteczne narzędzie służące zwiększeniu wskaźnika renowacji budynków.

Drugi blok konferencji był poświęcony możliwościom sfinansowania fali renowacji budynków w Unii Europejskiej, zarówno poprzez mechanizmy oparte na funduszach publicznych, jak i kapitał prywatny oraz programy bankowe. Wśród osób, które wystąpiły w tej części wydarzenia była Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Zaapelowała o przyspieszenie fali renowacji budynków, o zwiększenie środków finansowych i zaangażowania krajów członkowskich, gdyż jest to niezbędne w walce ze zmianami klimatu. Jak podkreśliła, niepewna sytuacja geopolityczna i wysokie ceny energii powodują, że wszyscy musimy oszczędzać energię.

Renowacja budynków pomoże nam szybciej zbudować niezależną energetycznie Europę. Mniejsze zużycie energii oznacza mniejsze uzależnienie od rosyjskich paliw kopalnych i szantażu. W obliczu wojny, kryzysu paliw kopalnych, argumenty przemawiające za falą renowacji bazy budynkowej w Europie stały się jeszcze bardziej naglące. Inwestowanie w renowację to opcja, na którą nie można żałować środków – powiedziała Ursula von der Leyen.

Budynki odpowiadają za znaczną część zużycia energii w Europie i emisji dwutlenku węgla. Dlatego jednym z pierwszych środków, które uruchomiliśmy w ramach Europejskiego Zielonego Ładu była „Fala renowacji”. Chcemy podwoić tempo renowacji budynków w tej dekadzie – dodała pani przewodnicząca.

Zachęcamy do wysłuchania całego przemówienia Ursuli von der Leyen.

REDay2022 – Renovate Europe (renovate-europe.eu)

Opublikowane przez:
Jolanta Ciesielska
W Stowarzyszeniu MIWO zajmuje się komunikacją i marketingiem
NASZ BLOG

Przyspieszmy renowację budynków!

W obliczu rosnących rachunków za energię, alarmujących doniesień z COP27 o braku decyzji na temat ochrony klimatu, a także trwających negocjacji w sprawie kluczowej dyrektywy budowlanej UE, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen opowiedziała się za przyspieszeniem procesu renowacji budynków. Konferencja Renovate Europe Day 2022 (REDay 2022), która odbyła się w Parlamencie Europejskim, skupiała […]

Czytaj więcej ->

MIWO standard zielonych budynków

Wsparcie dla termomodernizacji

W połowie grudnia zostanie ogłoszona kolejna wersja rządowego programu „Czyste Powietrze”. Z zapowiedzi wynika, że większe niż w poprzednich wersjach programu, będzie dofinansowanie działań termomodernizacyjnych. Jest to krok w dobrym kierunku.

Czytaj więcej ->

Drzewa

Chłodniej w upalne dni

Drzewa schładzają otoczenie. Duży klon w gorące letnie popołudnie wyparowuje ponad 200 l wody na godzinę, a związany z tym efekt chłodzący można porównać z pracą 5 klimatyzatorów.

Czytaj więcej ->

Hydrofonika, Wełna mineralna

Wełnę mineralną lubią … pomidory

Z reguły wełnę mineralną kojarzymy z budownictwem. W całym budynku, od fundamentów aż po dach, wszędzie tam, gdzie wymagana jest izolacja termiczna, akustyczna oraz bezpieczeństwo pożarowe, możemy spotkać wyroby z wełny mineralnej szklanej lub skalnej, odpowiednie do konkretnych zastosowań. Ale ten materiał izolacyjny stosowany jest znacznie szerzej, w wielu gałęziach przemysłu, budownictwa czy nawet ogrodnictwa. […]

Czytaj więcej ->

liniawelna mineralna
NASZ BLOG - kliknij po więcej