Przyspieszmy renowację budynków!

28 listopada 2022

W obliczu rosnących rachunków za energię, alarmujących doniesień z COP27 o braku decyzji na temat ochrony klimatu, a także trwających negocjacji w sprawie kluczowej dyrektywy budowlanej UE, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen opowiedziała się za przyspieszeniem procesu renowacji budynków.

Konferencja Renovate Europe Day 2022 (REDay 2022), która odbyła się w Parlamencie Europejskim, skupiała się przede wszystkim na sposobach oszczędzania energii. Wydarzenie zostało podzielone na dwie sesje. Pierwsza odnosiła się do Dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (z ang. Energy Performance of Buildings Directive) i minimalnych norm charakterystyki energetycznej budynków, które uważa się za najbardziej skuteczne narzędzie służące zwiększeniu wskaźnika renowacji budynków.

Drugi blok konferencji był poświęcony możliwościom sfinansowania fali renowacji budynków w Unii Europejskiej, zarówno poprzez mechanizmy oparte na funduszach publicznych, jak i kapitał prywatny oraz programy bankowe. Wśród osób, które wystąpiły w tej części wydarzenia była Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Zaapelowała o przyspieszenie fali renowacji budynków, o zwiększenie środków finansowych i zaangażowania krajów członkowskich, gdyż jest to niezbędne w walce ze zmianami klimatu. Jak podkreśliła, niepewna sytuacja geopolityczna i wysokie ceny energii powodują, że wszyscy musimy oszczędzać energię.

Renowacja budynków pomoże nam szybciej zbudować niezależną energetycznie Europę. Mniejsze zużycie energii oznacza mniejsze uzależnienie od rosyjskich paliw kopalnych i szantażu. W obliczu wojny, kryzysu paliw kopalnych, argumenty przemawiające za falą renowacji bazy budynkowej w Europie stały się jeszcze bardziej naglące. Inwestowanie w renowację to opcja, na którą nie można żałować środków – powiedziała Ursula von der Leyen.

Budynki odpowiadają za znaczną część zużycia energii w Europie i emisji dwutlenku węgla. Dlatego jednym z pierwszych środków, które uruchomiliśmy w ramach Europejskiego Zielonego Ładu była „Fala renowacji”. Chcemy podwoić tempo renowacji budynków w tej dekadzie – dodała pani przewodnicząca.

Zachęcamy do wysłuchania całego przemówienia Ursuli von der Leyen.

REDay2022 – Renovate Europe (renovate-europe.eu)

Opublikowane przez:
Jolanta Ciesielska
W Stowarzyszeniu MIWO zajmuje się komunikacją i marketingiem
NASZ BLOG
Eco house

Potrzeba więcej termomodernizacji

17 proc. Polaków deklaruje, że ich warunki mieszkaniowe są bardzo złe, a jeden na czterech Polaków jest narażony na co najmniej jedno z czterech zagrożeń związanych z klimatem wewnątrz pomieszczeń, takich jak brak dostępu do światła dziennego, wilgoć i grzyb, chłód czy hałas. Dotyczy to ponad 9 mln osób. 20 proc. gospodarstw domowych w Polsce […]

Czytaj więcej ->

MIWO charakterystyka energetyczna budynków

Dyrektywa EPBD – korzyści dla Polski

Porozumienie w sprawie nowelizacji dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) zostało osiągnięte na poziomie Unii Europejskiej w grudniu 2023 r., a głosowanie w Parlamencie Europejskim potwierdzające uzgodniony kompromis będzie miało miejsce w połowie marca 2024 r.

Czytaj więcej ->

Unijna dyrektywa budowlana wspiera renowacje budynków

W lipcu 2023 roku Unia Europejska zakończyła międzyinstytucjonalne negocjacje w sprawie ram prawnych dotyczących efektywności energetycznej. Rewizja Dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive – EPBD) przybliża UE do osiągnięcia jej celów klimatycznych.

Czytaj więcej ->

Raport BPIE

Minimalne standardy, maksymalny wpływ

Unia Europejska wciąż nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów klimatycznych w sektorze budowlanym. Brak działań czy opóźnienia we wdrażaniu skutecznych polityk dekarbonizacji budynków na poziomie europejskim i w krajach członkowskich są faktem. Aby osiągnąć cele klimatyczne wyznaczone przez UE na lata 2030 i 2050 w sektorze budowlanym należy jeszcze w tym dziesięcioleciu […]

Czytaj więcej ->

liniawelna mineralna
NASZ BLOG - kliknij po więcej