Budynki zeroemisyjne coraz bliżej19 marca 2023 |
|
Parlament Europejski przyjął w połowie marca 2023 roku zmiany w dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD), popularnie zwanej nowym unijnym prawem budowlanym.
Dyrektywa EPBD to akt prawny negocjowany w UE w ramach pakietu Fit For 55, którego celem jest dostosowanie unijnego prawodawstwa do nowego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r. Znowelizowana dyrektywa będzie kolejną regulacją, po Taksonomii, która ma się przyczynić do dekarbonizacji sektora budowlanego i osiągnięcia przez Unię stanu neutralności klimatycznej do roku 2050.
Szykuje się więc rewolucja w zakresie energooszczędności budynków. Od 2028 r. nowe budynki będą musiały być zeroemisyjne (te, które są własnością instytucji publicznych nawet od 2026 roku), natomiast stare będą sukcesywnie poddawane renowacji. Zostanie również wprowadzony obowiązek liczenia śladu węglowego budynków w ich cyklu życia.
Od 2028 roku nowe domy będą musiały być wyposażone w instalacje fotowoltaiczne. Państwa członkowskie będą zobligowane do stopniowego wycofywania ogrzewania paliwami kopalnymi do 2035 r. Nowe przepisy mają zakazać dotacji do kotłów na paliwa stałe już z początkiem 2024 r.
Warto też wspomnieć o tym co dzieje się w Polsce – w połowie marca br. zakończyły się prekonsultacje w Ministerstwie Rozwoju i Technologii na temat rozporządzenia o charakterystyce energetycznej budynków. Według projektu rozporządzenia, do oceny efektywności energetycznej budynków wprowadzone zostaną klasy energetyczne oparte o dostarczoną energię netto. Dzięki temu, stosowane w budynkach odnawialne źródła energii (OZE) przyczynią się nie tylko do zmniejszenia śladu węglowego tych budynków, ale również znacznie poprawią ich klasę efektywności energetycznej.