Jest już Dyrektywa Budynkowa!

15 grudnia 2021

Komisja Europejska przyjęła projekt rewizji dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Oznacza to łatwiejsze dostosowanie przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków do europejskiego Zielonego Ładu i obniżenie emisyjności budynków w UE do 2050 r.

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków jest częścią strategii „Fit for 55”, której celem jest realizacja Zielonego Ładu i europejskiego prawa klimatycznego. Jest to kluczowy instrument ustawodawczy służący osiągnięciu celów dekarbonizacji na lata 2030 i 2050. Wszak budynki odpowiadają za 40 proc. energii zużywanej w UE i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych, zaś ogrzewanie, chłodzenie i ciepła woda użytkowa odpowiadają za 80 proc. energii zużywanej przez gospodarstwa domowe.

Komisja Europejska proponuje, aby od 2030 r. wszystkie nowe budynki były zeroemisyjne, ale w sektorze publicznym wcześniej, bo od 2027 r. Oznacza to, że budynki muszą zużywać niewiele energii, być w jak największym stopniu zasilane energią ze źródeł odnawialnych, nie mogą emitować dwutlenku węgla z paliw kopalnych oraz muszą mieć w świadectwach charakterystyki energetycznej wykazany „potencjał” wpływania na globalne ocieplenie w oparciu o emisje w całym cyklu życia.

Jeśli chodzi o renowacje, proponuje się nowe minimalne normy charakterystyki energetycznej, zgodnie z którymi, w każdym państwie członkowskim, 15 proc. budynków o najgorszych parametrach powinno zostać podniesione z klasy G świadectwa charakterystyki energetycznej do co najmniej klasy F do 2027 r. w przypadku budynków niemieszkalnych i do 2030 r. w przypadku budynków mieszkalnych. To początkowe skupienie się na budynkach o najniższych parametrach spełnia podwójny cel, jakim jest przyspieszenie dekarbonizacji i złagodzenie ubóstwa energetycznego. Świadectwa charakterystyki energetycznej mają być bardziej przejrzyste i zawierać więcej informacji, do 2025 r. muszą być oparte na zharmonizowanej skali od A do G.

Krajowe plany renowacji budynków będą w pełni zintegrowane z krajowymi planami w zakresie energii i klimatu. Zapewni to porównywalność i możliwość śledzenia postępów, a także stworzy bezpośrednie powiązanie z kontrolą środków finansowych i uruchomieniem niezbędnych reform i inwestycji. Plany te będą musiały również obejmować plany działania na rzecz stopniowego wycofywania paliw kopalnych z ogrzewania i chłodzenia budynków, najpóźniej do 2040 r., a także ścieżkę przekształcenia krajowych zasobów budowlanych w budynki o zerowej emisji do 2050 r.

W realizacji planów renowacji budynków ogromną rolę odegrają materiały izolacyjne. Kompleksowa głęboka termomodernizacja budynków to szansa dla rozwoju tego sektora, a także dla stworzenia rynku pracy dla wielu osób, które będą zaangażowane w ten proces.

Więcej informacji o dyrektywie EPBD na stronie Komisji Europejskiej:

Renovation and decarbonisation of buildings (europa.eu)

Opublikowane przez:
Jolanta Ciesielska
W Stowarzyszeniu MIWO zajmuje się komunikacją i marketingiem
NASZ BLOG
Raport BPIE

Minimalne standardy, maksymalny wpływ

Unia Europejska wciąż nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów klimatycznych w sektorze budowlanym. Brak działań czy opóźnienia we wdrażaniu skutecznych polityk dekarbonizacji budynków na poziomie europejskim i w krajach członkowskich są faktem. Aby osiągnąć cele klimatyczne wyznaczone przez UE na lata 2030 i 2050 w sektorze budowlanym należy jeszcze w tym dziesięcioleciu […]

Czytaj więcej ->

Ciepłe domy

Co wiemy o termomodernizacji?

Ponad 40 proc. Polaków w ostatnich pięciu latach przeprowadziło działania z zakresu termomodernizacji swojego domu, głównie po to, by zwiększyć jego energooszczędność. Największą przeszkodą w podjęciu decyzji o termomodernizacji jest jej zbyt wysoka cena – to wniosek płynący z badania przeprowadzonego na grupie 1000 osób w wieku od 30 do 64 lat. Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Grupy […]

Czytaj więcej ->

Izolacja ma znaczenie

„Mapa drogowa dekarbonizacji europejskiego przemysłu izolacji z wełny mineralnej” – raport Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Materiałów Izolacyjnych (EURIMA) określa kluczowe filary, które pomogą zarówno samej branży izolacyjnej, jak i zasobom budowlanym Unii Europejskiej osiągnąć zerową emisję netto gazów cieplarnianych do 2050 roku. Przede wszystkim należy postawić na efektywność energetyczną budynków, gospodarkę cyrkulacyjną w przemyśle, a także […]

Czytaj więcej ->

MIWO charakterystyka energetyczna budynków

Budynki zeroemisyjne coraz bliżej

Parlament Europejski przyjął w połowie marca 2023 roku zmiany w dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD), popularnie zwanej nowym unijnym prawem budowlanym.

Czytaj więcej ->

liniawelna mineralna
NASZ BLOG - kliknij po więcej