Stowarzyszenie MIWO obchodzi swoje
8 września 2017 |
|
Czy pamiętamy lata 90. ubiegłego stulecia w Polsce? Aż trudno uwierzyć, że na ulicach jeździły głównie Polonezy i Maluchy, a handel w dużej mierze odbywał się na straganach, nawet pod Pałacem Kultury i Nauki w stolicy, pojawiły się pierwsze telefony komórkowe i niedoskonały jeszcze Internet. To wtedy rozpoczęła się nowa era branży wełny mineralnej w Polsce i zostało założone MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej.
Powstały zakłady produkcyjne i miejsca pracy, a producenci wełny mineralnej inwestowali ogromne środki w linie technologiczne, innowacyjne produkty i rozwiązania. W ciągu 20 lat firmy zrzeszone w stowarzyszeniu MIWO zainwestowały ponad 3 miliardy złotych W MIWO skupionych jest pięciu czołowych producentów wełny mineralnej szklanej i skalnej, liderów na polskim i światowym rynku materiałów izolacyjnych: Isover, Knauf Insulation, Paroc, Rockwool i Ursa. Firmy te posiadają w Polsce 5 fabryk produkujących 8 milionów metrów sześciennych wełny mineralnej rocznie. Pięciu producentów zatrudnia w Polsce bezpośrednio ponad 2,5 tysiąca pracowników, a dzięki stałej współpracy z wieloma firmami podwykonawczymi tworzy kolejnych kilka tysięcy miejsc pracy, najczęściej w małych miejscowościach, gdzie znajdują się zakłady produkcyjne firm MIWO.
To właśnie dzięki tym inwestycjom rozwinął się w Polsce nowoczesny rynek izolacji budynków i izolacji przemysłowej, a klienci mogą korzystać z bogatej oferty wyrobów z wełny mineralnej, które są nie tylko doskonałą izolacją cieplną, ale również akustyczną, i co bardzo ważne, są niepalne. Służy poprawie efektywności energetycznej, akustyki i bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych.
– Firmy, należące do stowarzyszenia MIWO stworzyły nowoczesne zakłady, proekologiczne linie produkcyjne i technologie oraz miejsca pracy, szczególnie na terenach, gdzie jest trudniej o zatrudnienie. Firmy skupione w MIWO produkują wyroby zarówno na rynek polski, jak i na rynki zagraniczne, w tym zachodnioeuropejskie i są w stanie sprostać wszelkim wymaganiom jakościowym. Nasze inwestycje w Polsce mają charakter długofalowy, są nadal rozwijane z myślą o ludziach i potrzebach polskiego rynku izolacji, który rośnie wraz ze wzrostem świadomości ludzi o celowości i korzyściach z oszczędzania energii, oraz dostosowaniem rynku krajowego do unijnych standardów efektywności – powiedział Henryk Kwapisz, przewodniczący zarządu MIWO.
Stowarzyszenie działa na rzecz promocji bezpieczeństwa i efektywności energetycznej budynków. Misją MIWO, jako organizacji branżowej, jest szerzenie wiedzy o korzyściach ze stosowania do izolacji wełny mineralnej skalnej i szklanej, przedstawianie wyjątkowych właściwości wyrobów z wełny mineralnej oraz propagowanie idei jej różnorodnego zastosowania w budownictwie i przemyśle. Stowarzyszenie reprezentuje interesy swoich członków wobec władz państwowych, samorządowych i związkowych prowadzi współpracę z instytucjami i organizacjami, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi. Korzysta z wiedzy i doświadczenia ekspertów technicznych, na co dzień pracujących w firmach MIWO, działających także dla dobra branży izolacyjnej w Polsce, a przede wszystkim na rzecz ociepleń z wełny mineralnej.
MIWO jest członkiem Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości (KBiN), Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Materiałów Izolacyjnych (EURIMA). Współpracując z Polskim Komitetem Normalizacyjnym, uczestniczy w tworzeniu i adaptacji norm dotyczących materiałów izolacyjnych.
Uroczystość 20-lecia Stowarzyszenia odbędzie się 3 października br. Będzie to okazja do spotkania przedstawicieli branży izolacji, podsumowania działalności MIWO, a także do wręczenia jubileuszowej nagrody AMBASADORA IZOLACJI 2017. Relacja z uroczystości znajdzie się w następnym newsletterze MIWO.