Wełna mineralna a woda – obejrzyj film

3 czerwca 2018

Czasem na forach internetowych pojawia się pytanie: Czy izolacja z wełny mineralnej nie zamoknie, gdy dach będzie nieszczelny?

Nieszczelny dach jest błędem budowlanym i przede wszystkim ta usterka musi zostać usunięta. Nieszczelny dach może być powodem zawilgocenia domu, a straty mogą być duże i nie tylko związane z izolacją. Dziura w dachu wyrządzi znaczne szkody w całym domu. Pokrycie dachu musi być po prostu szczelne, co oznacza, że zawilgocenia wełny i jakiejkolwiek innej izolacji po prostu nie będzie.  Prawdą jest natomiast, że wilgoć jest zagrożeniem dla konstrukcji drewnianej i dla elementów złącznych, tak jak i dla każdej izolacji. Natomiast przejściowe zawilgocenie w poprawnie zaprojektowanej i wykonanej konstrukcji nie skutkuje pogorszeniem stanu izolacji z wełny mineralnej. Zamoknięcie, zwłaszcza krótkotrwałe, które nie powoduje naruszenia struktury wełny, nie powinno wpłynąć na trwałe pogorszenie jej właściwości cieplnych ani wytrzymałościowych.

Wełna mineralna przeznaczona jest do izolacji przegród budynku, a nie np. do zabezpieczenia dachu przed zamakaniem. Właściwie zamontowana, zgodnie ze swoim przeznaczeniem nie traci swoich właściwości.
Wełny mineralne są hydrofobizowane i nie chłoną wilgoci z powietrza. Co więcej, wszystkie te wyroby wełniane, które są przeznaczone do pracy w warunkach umożliwiających przejściowy kontakt z wodą (np. wełny fasadowe narażone podczas montażu na umiarkowane opady atmosferyczne) cechują się znacząco niską podatnością na zamoknięcie, co odzwierciedlone jest w deklaracji krótko- i długotrwałej nasiąkliwości wodą oznaczonej symbolami WS i WL(P).

Zapraszamy do obejrzenia filmu na ten temat.

PORADY
liniawelna mineralna
PORADY - kliknij po więcej