„Fit for 55” również dla budynków

15 sierpnia 2021

Do 2030 roku w Unii Europejskiej emisje CO2 mają zostać zmniejszone o 55 procent w stosunku do poziomu z 1990 roku, zaś udział OZE w produkcji energii ma wynieść 40 procent.
To pośredni etap osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku.
W lipcu br. Komisja Europejska ogłosiła pakiet legislacyjny “Fit for 55” zmieniający obowiązujące rozporządzenia i dyrektywy, w dużej mierze dotyczące transportu i budownictwa.

Z tego dokumentu wynika też, że do 2030 r. 90 proc. budynków w UE powinno zostać gruntownie odnowionych pod kątem termoizolacyjności, bo to pozwoli znacznie obniżyć zużycie energii i emisję CO2 oraz stymulować tzw. falę renowacji. Te budynki, które nie nadają się do gruntownej termomodernizacji, powinny nawet zostać wyburzone. Oznacza to, że do końca dekady modernizacji powinno być poddawanych od 3 do 4 proc. budynków rocznie. Sam sektor publiczny będzie zobowiązany do corocznej renowacji 3 procent swoich zasobów. Ważne jest, aby wszystkie remonty były przeprowadzane zgodnie ze standardem głębokiej renowacji, a emisja dwutlenku węgla dotyczyła całego cyklu życia budynków.

Kompleksowe narzędzie

Wsparciem dla właścicieli budynków mają być pośrednicy rynkowi, tzw. kompleksowe centra obsługi klientów (OSS – One Stop Shops). Jest to narzędzie mogące pomóc właścicielom przezwyciężyć różne trudności i rozpocząć proces renowacji lub remontu. Oprócz szerokiego wsparcia dla klientów na etapie decyzji czy finansowania, OSS-y mają także aktywnie promować idee modernizacji energetycznej budynków, wskazując ich właścicielom korzyści finansowe w postaci oszczędności w zużyciu energii, ale także współudział w ochronie środowiska czy tworzeniu zdrowszego klimatu wewnątrz budynków.

Według analiz opracowanych przez Wspólne Centrum Badawcze KE (JRC), wartość całego rynku modernizacji budynków w UE wynosi około 100 mld euro rocznie. Na sektor mieszkaniowy przypada 65 proc. tego potencjału, reszta na pozostałe budynki.
W 2015 r. na rynku renowacji budynków zatrudnionych było ponad 880 tys. osób. Co ciekawe, udział budownictwa remontowego w całym rynku budowlanym wyprzedził udział budownictwa mieszkaniowego. Strategia UE zwana Falą Renowacji ma więc przed sobą dobre perspektywy.

Opublikowane przez:
Jolanta Ciesielska
W Stowarzyszeniu MIWO zajmuje się komunikacją i marketingiem
NASZ BLOG

Izolacja ma znaczenie

„Mapa drogowa dekarbonizacji europejskiego przemysłu izolacji z wełny mineralnej” – raport Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Materiałów Izolacyjnych (EURIMA) określa kluczowe filary, które pomogą zarówno samej branży izolacyjnej, jak i zasobom budowlanym Unii Europejskiej osiągnąć zerową emisję netto gazów cieplarnianych do 2050 roku. Przede wszystkim należy postawić na efektywność energetyczną budynków, gospodarkę cyrkulacyjną w przemyśle, a także […]

Czytaj więcej ->

MIWO charakterystyka energetyczna budynków

Budynki zeroemisyjne coraz bliżej

Parlament Europejski przyjął w połowie marca 2023 roku zmiany w dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD), popularnie zwanej nowym unijnym prawem budowlanym.

Czytaj więcej ->

Eco house

TAK dla głębokiej termomodernizacji

Nowa wersja programu Czyste Powietrze, ogłoszona w grudniu 2022 r. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza wyższe progi dochodowe, niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. Program wprowadza dodatkowe finansowanie w przypadku przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji. Ma to zachęcić Polaków do głębokiej termomodernizacji budynków wraz z wymianą […]

Czytaj więcej ->

Przyspieszmy renowację budynków!

W obliczu rosnących rachunków za energię, alarmujących doniesień z COP27 o braku decyzji na temat ochrony klimatu, a także trwających negocjacji w sprawie kluczowej dyrektywy budowlanej UE, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen opowiedziała się za przyspieszeniem procesu renowacji budynków.

Czytaj więcej ->

liniawelna mineralna
NASZ BLOG - kliknij po więcej