Poprawa jakości powietrza zależy od programu termomodernizacji domów jednorodzinnych

7 marca 2018

Zima w Polsce od dawna kojarzy się ze smogiem. Codziennie media informują jaki jest stan powietrza w naszym kraju i o ile przekroczone są dopuszczalne normy. Organizacje pozarządowe i obywatelskie podnoszą alarm, proponują rozwiązania, a mieszkańcy mają coraz większą świadomość wpływu smogu na ich zdrowie.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł wczoraj, ze Polska naruszyła unijne prawo w dziedzinie jakości powietrza, a dopuszczalne wartości stężenia pyłów PM10 są w Polsce przekraczane w sposób ciągły. Na konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i wiceministra przedsiębiorczości i technologii Piotra Woźnego zwołanej po ogłoszeniu wyroku, przedstawiona została koncepcja poprawy jakości powietrza w Polsce i jednym z jej elementów jest program termomodernizacji budynków. Ogłoszono pilotażowy program termomodernizacji dla 22 gmin, w których mieszka 770 tys. osób. Według ministra Woźnego, dopiero po przeprowadzeniu tego pilotażu będzie można oszacować koszty dla całej Polski.

Cieszy nas, że nareszcie rząd zauważa jak duży potencjał w oszczędzaniu energii znajduje się w ociepleniu budynków, szczególnie jednorodzinnych. Państwowy program dopłat może doprowadzić do tego, że mieszkańcy będą chętniej poddawać swoje domy modernizacji cieplnej, a to pozwoli znacznie zaoszczędzić energię nie tylko w skali jednego domostwa, ale też w skali całego kraju. Program termomodernizacji domów jednorodzinnych to zmniejszenie smogu, ubóstwa energetycznego i większy komfort dla mieszkańców domów, bo po prostu będzie w nich cieplej w zimie, a chłodniej w lecie – powiedział Konrad Witczak, ekspert Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej.

Jakie są korzyści z gruntownej termomodernizacji domów jednorodzinnych w Polsce? Czy ocieplając domy można zmniejszyć smog? Jakie są kolejne kroki dobrze przeprowadzonej termomodernizacji budynku? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w webinarium eksperta MIWO. Zapraszamy.

TUTAJ znajdziecie Państwo nagranie webinarium

KOMUNIKATY PRASOWE
liniawelna mineralna
KOMUNIKATY PRASOWE - kliknij po więcej