Czy pozbędziemy się smogu?

19 stycznia 2017

W jaki sposób można pozbyć się smogu w naszym kraju? Czy można to zrobić dzięki nowocześniejszym kotłom i lepszym paliwom? Tak, ale przede wszystkim dzięki lepszej izolacji cieplnej domów.

17 stycznia br Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zajmował się smogiem. Czy rząd wykorzysta szanse na stworzenie ambitnego programu modernizacji budynków jednorodzinnych w Polsce? Wyzwania budownictwa jednorodzinnego przez kolejne rządy były konsekwentnie pomijane, co jest jedną z oczywistych odpowiedzi na pytanie dlaczego w Polsce mamy smog. Słabo ocieplone budynki, głównie jednorodzinne, są jednymi z największych trucicieli powietrza, bo do ich ogrzewania potrzeba bardzo dużo paliwa. Tymczasem odpowiednia izolacja cieplna, zarówno nowych domów, jak i termomodernizacja budynków już istniejących, pozwala drastycznie zmniejszyć straty energii, a przez to ograniczyć do minimum ilość ciepła wystarczającą do ogrzania domu. To jednoznacznie przekłada się na ilość wykorzystywanego paliwa oraz zanieczyszczeń emitowanych w wyniku jego spalania. Ocieplając ściany i dach przy okazji wymieniając stare okna na nowe, energooszczędne – można zmniejszyć straty ciepła nawet kilkukrotnie i tym samym znacznie ograniczyć ilość paliwa potrzebnego do ogrzania domu. Wtedy ilość emitowanego pyłu, benzo(a)pirenu i innych toksycznych substancji jest kilkukrotnie mniejsza. Wówczas warto korzystać z paliwa lepszej jakości, gdyż pomimo jego wyższej ceny, ogrzewanie w sumie kosztuje mniej. I jest to z korzyścią dla zdrowia.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki już przedstawił w wypowiedziach medialnych niektóre propozycje Ministerstwa Rozwoju w walce ze smogiem, a są to przede wszystkim dotacje do kotłów, lepsza jakość paliwa i poprawa termoizolacji budynków. Najefektywniej jest zacząć od ocieplenia budynków. To właśnie termomodernizacja budynków jest kluczowa w walce z zanieczyszczeniem powietrza, ponieważ prowadzi do zmniejszenia zużycia energii.

AKTUALNOŚCI
liniawelna mineralna
AKTUALNOŚCI - kliknij po więcej