Jak zapewniać Polakom oszczędne, bezpieczne i komfortowe mieszkania

16 stycznia 2025

„Chcemy wpływać na to, w jaki sposób żyje się naszym rodakom – zwiększać komfort ich życia. Nasze działania, przedstawione w raporcie „Przyjazne mieszkanie. Jak zapewniać Polakom oszczędne, bezpieczne i komfortowe mieszkania na lata”, są skupione na czterech podstawowych obszarach: akustyce, efektywności energetycznej, bezpieczeństwie pożarowym i zrównoważonym rozwoju” – powiedział Łukasz Glapa, przedstawiciel zarządu MIWO, otwierając, 14 stycznia br., konferencję z okazji premiery raportu.

„Jestem przekonany, że kluczem do zapewnienia Polakom mieszkań spełniających nasze oczekiwania jest kompleksowa nowelizacja przepisów rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – kontynuował Łukasz Glapa. – Nie stać nas na bylejakość. Każde działanie w zakresie projektowania czy wznoszenia budynku powinno wybiegać w przyszłość, uwzględniać nie tylko najbliższe 5 czy 10 lat, ale co najmniej perspektywę kilku dziesięcioleci” – dodał.

W raporcie „Przyjazne mieszkanie…” eksperci MIWO omówili zagadnienia efektywności energetycznej budynków, bezpieczeństwa pożarowego, komfortu akustycznego oraz zrównoważonego budownictwa, zaś sformułowane przez nich wnioski wskazują kierunki działań, w tym propozycje rozwiązań legislacyjnych, które mogą przyczynić się do osiągnięcia założonego celu – zapewnienia Polakom bezpiecznych i komfortowych mieszkań o niskich kosztach użytkowania i utrzymania, uwzględniających jak najbardziej zrównoważony charakter lokali. Efekty podjętych dziś działań będą wartościowe w perspektywie kolejnych dekad, a użytkowanie takich mieszkań – tanie oraz przyjazne dla środowiska.

Gościem spotkania był dyrektor Adam Perz z Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Ministerstwa Rozwoju i Technologii, który wskazał, że konieczność poprawy efektywności energetycznej budynków wynika wprost z przyjętej w roku 2024 r. nowelizacji dyrektywy EPBD (dyrektywy budynkowej). Dodał, że rząd planuje nowelizacje pięciu ustaw: ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, Prawa budowlanego, ustawy o wsparciu termomodernizacji i remontów oraz o CEEB, Prawa ochrony środowiska oraz ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

W ostatniej części konferencji odbyła debata ekspercka, w której udział wzięli: dr inż. Elżbieta Nowicka z Instytutu Techniki Budowlanej, dr inż. arch. Michał Pierzchalski z Politechniki Warszawskiej, Dariusz Koc z Krajowej Agencji Poszanowania Energii i Jan Ruszkowski, dyrektor zarządzający stowarzyszenia Fala Renowacji oraz Zenon Małkowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Zabezpieczeń Przeciwpożarowych i Sprzętu Ratowniczego.
Wnioski płynące z dyskusji są jednoznaczne: dla osiągnięcia celu – zapewnienia Polakom dostępu do wysokiej jakości mieszkań – niezbędne jest wprowadzenie zmian w przepisach budowlanych oraz stworzenie systemu zachęt ekonomicznych wpierających kompleksowe oraz wystarczające na lata podejście do budowy i modernizacji. Niezmiernie ważne jest, aby przeznaczenie publicznych pieniędzy na realizacje inwestycji mieszkaniowych zostało powiązane z obowiązkiem zapewnienia wysokiej jakości. Inwestycje budowlane powinny być realizowane zgodnie z najwyższymi standardami oraz z uwzględnieniem technologii odpowiadających najlepszym praktykom rynkowym. Zapewni to efektywność energetyczną, niskie koszty użytkowania w długoterminowej perspektywie, komfort akustyczny i bezpieczeństwo pożarowe.
Patronem konferencji było stowarzyszenie Fala Renowacji.

Czytaj więcej: Przyjazne mieszkanie. Jak zapewniać Polakom oszczędne, bezpieczne i komfortowe mieszkania na lata.

AKTUALNOŚCI
liniawelna mineralna
AKTUALNOŚCI - kliknij po więcej