Stowarzyszenie MIWO działa już 20 lat. Obejrzyj filmową relację z gali 20-lecia.

10 grudnia 2017

MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej w tym roku obchodzi swoje 20-lecie. Właśnie z tej okazji 3 października 2017 roku w Centrum Konferencyjno-Biurowym D.H. VITKAC odbyła się uroczystość podsumowująca działalność Stowarzyszenia i branży wełny mineralnej w Polsce.

Wśród gości znaleźli się między innymi przedstawiciele politechnik i instytutów naukowych, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń branżowych. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa reprezentowała Joanna Bąkowska, Naczelnik Wydziału Procesu Inwestycyjnego, obecny był również poseł na Sejm RP Jacek Wilk oraz goście zagraniczni: Jan Rooze, który pełnił funkcję prezesa MIWO 20 lat temu oraz Shradha Abt z Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Materiałów Izolacyjnych.

Czy pamiętamy lata 90. w Polsce? Aż trudno uwierzyć, że na ulicach jeździły głównie Polonezy i Maluchy, a handel często odbywał się na straganach, nawet pod Pałacem Kultury i Nauki w stolicy. Pojawiły się pierwsze telefony komórkowe i Internet. To wówczas rozpoczęła się nowa era branży wełny mineralnej w Polsce, producenci inwestowali w gruntowną modernizację i budowę nowoczesnych linii technologicznych, powstawały nowe miejsca pracy, a także innowacyjne produkty i rozwiązania. 20 lat temu, z inicjatywy producentów wełny mineralnej rozpoczęło działalność MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej. Podstawowym celem tej organizacji jest dbanie o rozwój rynku izolacji, a przede wszystkim wełny mineralnej szklanej i skalnej.

Pierwsze działania stowarzyszenia MIWO dotyczyły izolacji domów, ale dzięki konsekwentnej budowie świadomości o tym jak funkcjonalna i użyteczna jest wełna mineralna, znacznie powiększył się asortyment wyrobów producentów. Obecnie wełnę mineralną stosujemy nie tylko w domach, ale również w przemyśle, do izolacji rurociągów, kanałów wentylacyjnych, na statkach, w sprzęcie AGD, w sufitach podwieszanych i ekranach akustycznych, w cysternach kolejowych i platformach wiertniczych czy nawet do upraw roślin.

Od samego początku MIWO starało się zwiększać świadomość na temat korzyści z ocieplania domów – powiedział Henryk Kwapisz, przewodniczący zarządu MIWO. – W Polsce w latach 90. rynek dopiero otwierał się na izolowanie ścian i dachów. Następowały już zmiany w przepisach techniczno-budowlanych dotyczących izolacyjności termicznej, ale świadomość w zakresie stosowania wyrobów izolacyjnych była niska i trzeba ją było konsekwentnie budować. Ale naszym głównym założeniem było przekonanie rynku o wszechstronności izolacji z wełny mineralnej.

W ciągu 20 lat firmy zrzeszone w stowarzyszeniu MIWO zainwestowały ponad 3 miliardy złotych. W MIWO skupionych jest pięciu czołowych producentów wełny mineralnej szklanej i skalnej, liderów na polskim i światowym rynku materiałów izolacyjnych: Isover, Knauf Insulation, Paroc, Rockwool i Ursa. Firmy te posiadają w Polsce 5 fabryk produkujących 8 milionów metrów sześciennych wełny mineralnej rocznie, zatrudniają w Polsce bezpośrednio ponad 2,5 tysiąca pracowników, a dzięki stałej współpracy z wieloma firmami podwykonawczymi tworzą kolejnych kilka tysięcy miejsc pracy. Firmy skupione w MIWO produkują wyroby zarówno na rynek polski, jak i na rynki zagraniczne, w tym zachodnioeuropejskie, gdyż potrafią sprostać wszelkim wymaganiom jakościowym.

Spotkanie z okazji 20-lecia MIWO było dobrą okazją do wręczenia jubileuszowej nagrody AMBASADORA IZOLACJI 2017 ufundowanej przez to Stowarzyszenie. Za wieloletnie działania na rzecz efektywności energetycznej budynków, a co za tym idzie na rzecz ochrony środowiska, uhonorowano Krajową Agencję Poszanowania Energii. Nagrodę odebrał Zbigniew Szpak, prezes zarządu KAPE.

Przyznając nagrodę AMBASADOR IZOLACJI 2017 mieliśmy na uwadze propagowanie roli izolacji dla oszczędzania energii. Na rynku jest wiele wyrobów i wełna mineralna również ma swoje ważne miejsce, szczególnie tam, gdzie dla inwestora liczy się akustyka czy bezpieczeństwo pożarowe – dodała Maria Dreger, Sekretarz Zarządu MIWO.

Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji ze spotkania z okazji 20-lecia MIWO.

AKTUALNOŚCI
liniawelna mineralna
AKTUALNOŚCI - kliknij po więcej