W obronie Programu Ryś

23 marca 2016

Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości skierowała pismo do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w obronie Programu Ryś, dotyczącego termomodernizacji budynków. MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej, członek Konfederacji, całkowicie popiera argumenty zawarte w piśmie.

Za zgodą Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości publikujemy treść pisma skierowanego do Prezesa Zarządu NFOŚiGW Kazimierza Kujdy podpisanego przez Prezesa Konfederacji Michała Staszewskiego:

 

Szanowny Panie Prezesie,
Za pośrednictwem mediów docierają do nas niepokojące informacje o możliwości opóźnienia startu, a nawet o likwidacji programu Ryś, jednego ze sztandarowych programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pan Sławomir Kmiecik, p.o. rzecznika Funduszu potwierdził nam, że trwa obecnie analiza programów prowadzonych przez NFOŚiGW i niektóre z nich będą zmienione, bądź nawet zlikwidowane. Mamy nadzieję, że nie dotyczy to programu termomodernizacji budynków pod nazwą Ryś.

Program ten, w naszej opinii, jest przełomowym projektem wspierającym energooszczędne budownictwo, a tym samym ograniczenie szkodliwych emisji.  Domy jednorodzinne stanowią niemal połowę wszystkich budynków mieszkalnych w Polsce, jednak do tej pory ich termomodernizacja nie była w znaczący sposób wspierana. Polacy, podejmując decyzje związane z budową domu najczęściej kierują się ceną. Dopiero gdy pojawiają się wysokie rachunki za energię, zaczynają zwracać uwagę na efektywność energetyczną i planować modernizację. Program Ryś jest bardzo atrakcyjny właśnie dla właścicieli budynków już istniejących, które wymagają poprawy w zakresie izolacji. Jest to istotne nie tylko w skali jednego gospodarstwa domowego, ale przede wszystkim w skali całego kraju, szczególnie w odniesieniu do europejskiej polityki klimatycznej.

Możliwość dofinansowania termomodernizacji budynków oraz edukacja w tym zakresie na pewno przyczyni się do oszczędzania energii i ograniczenia spalania złej jakości paliw. Naszym zdaniem program Ryś wpłynie także na rozwój krajowego rynku urządzeń i usług, związanych z efektywnością energetyczną.

Chcemy podkreślić, że doceniamy wkład Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w tworzenie większej dostępności energooszczędności budynków. Programy dotacji i preferencyjnych kredytów działają na rzecz zwiększenia świadomości społecznej w tym zakresie oraz na rzecz ochrony środowiska.

Dlatego zwracamy się do Pana Prezesa o zachowanie i rozwijanie bardzo pożytecznego dla kraju programu termomodernizacji istniejących budynków Ryś. Liczymy, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie nadal wspierał właśnie takie projekty, ponieważ służą one ochronie środowiska i wypełnieniu naszych zobowiązań wobec polityki Unii Europejskiej. Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości pragnie zapewnić o swoim poparciu dla takich programów i zadeklarować gotowość współpracy, jeśli pojawi się taka możliwość.

AKTUALNOŚCI
liniawelna mineralna
AKTUALNOŚCI - kliknij po więcej