Jak zerwać z zależnością energetyczną?

30 kwietnia 2022

Po ataku Rosji na Ukrainę Europa podjęła kroki, by zrezygnować z rosyjskich paliw kopalnych. Jednak nie obędzie się to bez dodatkowych kosztów i wydatków. Czego możemy się spodziewać w Polsce, tym bardziej, że w związku z wojną w Ukrainie sytuacja na rynku energii robi się bardzo dynamiczna. I co z rosnącymi rachunkami mogą zrobić gospodarstwa domowe?

Pod koniec kwietnia br. Rosja podjęła decyzję o „zakręceniu kurka z gazem” dla Polski. Jednak nasz kraj od kilkunastu lat prowadzi strategię dywersyfikacji dostaw tego surowca. Obecnie Polska jest niezależna od dostaw z Rosji, więc przerwanie tych dostaw nie zmienia naszego bilansu gazowego. Podobnie jest z ropą naftową, tu, jak twierdzą eksperci, możliwości są podobne do gazu.

Jednak nie tylko gaz i ropa są węglowodorami, od których zależny jest nasz kraj. Istotny dla naszego bilansu energetycznego jest też węgiel. Niestety Polska nadal „węglem stoi” i do tego jest liderem spalania węgla w gospodarstwach domowych w UE.

Zastąpienie zapotrzebowania na węgiel w całości wydobyciem lokalnym lub innymi źródłami importu czy też wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii wiąże się z inwestycjami strukturalnymi, co często przekłada się na większe koszty gospodarstw domowych. Nasz węgiel jest też droższy w wydobyciu niż rosyjski, a transport morski z odległych krajów wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Rosnące ceny gazu i węgla to scenariusz, który może być hamowany działaniami rządowymi, jednak nie w nieskończoność. Kiedyś przyjdzie moment, gdy trzeba będzie zapłacić więcej za te źródła energii.

Natomiast gdyby poddać 3,6 miliona domów jednorodzinnych kompleksowej termomodernizacji moglibyśmy zmniejszyć import węgla o ponad 60 proc. lub gazu o 55 proc. Dodatkowo taka powszechna fala renowacji budynków to 300 tysięcy nowych miejsc pracy, zmniejszenie smogu i emisji pyłów oraz CO2, poprawa efektywności wykorzystania OZE oraz redukcja ubóstwa energetycznego. I co bardzo ważne, dobrze docieplony dom to ogromna ulga w rachunkach dla gospodarstw domowych.

Opublikowane przez:
Jolanta Ciesielska
W Stowarzyszeniu MIWO zajmuje się komunikacją i marketingiem
NASZ BLOG
Eco house

Potrzeba więcej termomodernizacji

17 proc. Polaków deklaruje, że ich warunki mieszkaniowe są bardzo złe, a jeden na czterech Polaków jest narażony na co najmniej jedno z czterech zagrożeń związanych z klimatem wewnątrz pomieszczeń, takich jak brak dostępu do światła dziennego, wilgoć i grzyb, chłód czy hałas. Dotyczy to ponad 9 mln osób. 20 proc. gospodarstw domowych w Polsce […]

Czytaj więcej ->

MIWO charakterystyka energetyczna budynków

Dyrektywa EPBD – korzyści dla Polski

Porozumienie w sprawie nowelizacji dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) zostało osiągnięte na poziomie Unii Europejskiej w grudniu 2023 r., a głosowanie w Parlamencie Europejskim potwierdzające uzgodniony kompromis będzie miało miejsce w połowie marca 2024 r.

Czytaj więcej ->

Unijna dyrektywa budowlana wspiera renowacje budynków

W lipcu 2023 roku Unia Europejska zakończyła międzyinstytucjonalne negocjacje w sprawie ram prawnych dotyczących efektywności energetycznej. Rewizja Dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive – EPBD) przybliża UE do osiągnięcia jej celów klimatycznych.

Czytaj więcej ->

Raport BPIE

Minimalne standardy, maksymalny wpływ

Unia Europejska wciąż nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów klimatycznych w sektorze budowlanym. Brak działań czy opóźnienia we wdrażaniu skutecznych polityk dekarbonizacji budynków na poziomie europejskim i w krajach członkowskich są faktem. Aby osiągnąć cele klimatyczne wyznaczone przez UE na lata 2030 i 2050 w sektorze budowlanym należy jeszcze w tym dziesięcioleciu […]

Czytaj więcej ->

liniawelna mineralna
NASZ BLOG - kliknij po więcej