Chłodniej w upalne dni

10 lipca 2022

Drzewa schładzają otoczenie. Duży klon w gorące letnie popołudnie wyparowuje ponad 200 l wody na godzinę, a związany z tym efekt chłodzący można porównać z pracą 5 klimatyzatorów.

Wycinanie drzew to zawsze szkoda dla środowiska i naszego zdrowia, a ich sadzenie powinno być częścią strategii walki ze zmianami klimatu i z rosnącymi temperaturami na obszarach miejskich. W gorące letnie miesiące wiele miast zamienia się w „wyspy ciepła”. Ze względu na ten efekt, obszary miejskie z mniejszą ilością terenów zielonych i większą ilością nieprzepuszczalnej powierzchni stają się gorętsze w porównaniu z otoczeniem wiejskim.

Nawet rozproszone i pojedyncze drzewa, znajdujące się na obszarach miejskich, zapewniają chłód. Planiści powinni wykorzystywać małe przestrzenie, jakich wiele jest na obszarach miejskich, i umożliwiać tam sadzenie pojedynczych drzew. Takie wnioski znalazły się w raporcie opublikowanym w “Environmental Research Letters” dotyczącym badań nad wpływem drzew na miejski klimat.

Badania przeprowadzono, co prawda, w USA, w Waszyngtonie, ale wnioski można odnieść do wielu innych miast na świecie. Badano temperaturę pod baldachimami drzew nad powierzchniami utwardzonymi, nieutwardzonymi, w miejscach takich, jak parki oraz w miejscach, gdzie drzewa są pojedyncze, rozproszone, na przykład obok budynków.

Drzewa chłodzą

Podczas gdy parki miejskie zapewniają chłodzenie w południe, działanie pojedynczych drzew staje się odczuwalne wieczorem. Korzyści z rozproszonych drzew pojawiają się około godziny 18:00 lub 19:00 i po zachodzie słońca. Badania wykazały niższe temperatury w dzielnicach, gdzie co najmniej połowę powierzchni pokrywał baldachim z rozproszonych drzew. Temperatury wieczorem były niższe o 1,4 stopnia Celsjusza w porównaniu z obszarami z niewielką ilością drzew. Nawet przed świtem, obszary o skromnym pokryciu drzewnych baldachimów (około 20 procent powierzchni) były chłodniejsze niż te bez drzew, co pokazuje, że popołudniowe i wieczorne ochłodzenie utrzymuje się do późna w nocy.

Pojedyncze drzewo, posadzone przy miejskiej ulicy lub przed budynkiem, zapewnia wymierne korzyści chłodzące. Rozproszone, pojedyncze drzewa mogą pomóc w zmniejszeniu wieczornych upałów. Według autorów badania, najlepsze do sadzenia drzewa badanej w strefie klimatycznej to kilka gatunków klonów, dębów i wiązów – wszystkie zapewniają cień.

Sadzenie drzew jest wskazane pod każdą szerokością geograficzną, ale także niezbędne jest ograniczenie obszarów pokrytych nieprzepuszczalną dla wody powierzchnią, na przykład betonem czy asfaltem. W Polsce w ostatnich latach wykonano wiele rewitalizacji w miastach, wycinając drzewa i pokrywając np. miejskie rynki kostką brukową. Może łatwiej utrzymać takie tereny w czystości, ale za to jest tam o wiele goręcej i woda w czasie ulewnych deszczów nie ma gdzie wsiąkać. Wiadomo też, że Unia Europejska nie będzie już finansować takich nieprzemyślanych betonowych rewitalizacji, gdyż są ze szkodą dla środowiska i mieszkańców. Również deweloperzy tną drzewa na potęgę i betonują przestrzeń, budując kilometry podmiejskich osiedli. To musi się zmienić. Każde drzewo jest na wagę złota!

Chłodniej w domu

A co pozwoli uzyskać latem optymalną temperaturę w budynkach? Dobra izolacja!

Izolacja z wełny mineralnej sprawia, że zimą zmniejszamy straty ciepła, a latem unikamy nagrzewania się budynku. Cały czas mamy w domu przyjemną temperaturę. Dzięki izolacji wzrasta efektywność energetyczna budynku, dlatego zużywamy mniej energii do ogrzewania czy klimatyzacji. Przekłada się to na mniejsze rachunki, co w dzisiejszych czasach wysokich cen za energię cieplną jest niezwykle istotne. Energooszczędność budynków ma również pozytywny wpływ na nasze zdrowie, bo mniej energii zużytej do ogrzewania domów to mniej emisji substancji odpowiedzialnych za powstawanie smogu i lepsza jakość powietrza, którym oddychamy.

Opublikowane przez:
Jolanta Ciesielska
W Stowarzyszeniu MIWO zajmuje się komunikacją i marketingiem
NASZ BLOG
MIWO standard zielonych budynków

Wsparcie dla termomodernizacji

W połowie grudnia zostanie ogłoszona kolejna wersja rządowego programu „Czyste Powietrze”. Z zapowiedzi wynika, że większe niż w poprzednich wersjach programu, będzie dofinansowanie działań termomodernizacyjnych. Jest to krok w dobrym kierunku.

Czytaj więcej ->

Drzewa

Chłodniej w upalne dni

Drzewa schładzają otoczenie. Duży klon w gorące letnie popołudnie wyparowuje ponad 200 l wody na godzinę, a związany z tym efekt chłodzący można porównać z pracą 5 klimatyzatorów. Wycinanie drzew to zawsze szkoda dla środowiska i naszego zdrowia, a ich sadzenie powinno być częścią strategii walki ze zmianami klimatu i z rosnącymi temperaturami na obszarach […]

Czytaj więcej ->

Hydrofonika, Wełna mineralna

Wełnę mineralną lubią … pomidory

Z reguły wełnę mineralną kojarzymy z budownictwem. W całym budynku, od fundamentów aż po dach, wszędzie tam, gdzie wymagana jest izolacja termiczna, akustyczna oraz bezpieczeństwo pożarowe, możemy spotkać wyroby z wełny mineralnej szklanej lub skalnej, odpowiednie do konkretnych zastosowań. Ale ten materiał izolacyjny stosowany jest znacznie szerzej, w wielu gałęziach przemysłu, budownictwa czy nawet ogrodnictwa. […]

Czytaj więcej ->

Oszczędności

Jak zerwać z zależnością energetyczną?

Po ataku Rosji na Ukrainę Europa podjęła kroki, by zrezygnować z rosyjskich paliw kopalnych. Jednak nie obędzie się to bez dodatkowych kosztów i wydatków. Czego możemy się spodziewać w Polsce, tym bardziej, że w związku z wojną w Ukrainie sytuacja na rynku energii robi się bardzo dynamiczna. I co z rosnącymi rachunkami mogą zrobić gospodarstwa […]

Czytaj więcej ->

liniawelna mineralna
NASZ BLOG - kliknij po więcej