Za głośno dla chorych

26 stycznia 2022

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę, że w powrocie do zdrowia istotną rolę odgrywa sen i odpoczynek, a w szpitalach często jest zbyt głośno. Badania WHO podkreślają, że nadmierny hałas może mieć szkodliwy wpływ na pacjentów. Zaleca więc, aby w szpitalach poziom hałasu nie przekraczał 35 decybeli, co można porównać z głośnym szeptem.

„35 decybeli to maksymalna granica, ponieważ pacjenci mają mniejszą zdolność do radzenia sobie ze stresem. Taki poziom hałasu nie powinien być przekraczany w większości pomieszczeń, w których pacjenci są leczeni lub są na obserwacji, nie tylko w salach zabiegowych i pooperacyjnych czy na oddziałach intensywnej terapii” – czytamy w dokumencie WHO.

Chorzy leczeni w szpitalach skarżą się na różnego rodzaju hałasy. Nic dziwnego, dużo się tam dzieje: hałasują urządzenia, karetki, wózki z posiłkami, windy, goście i personel. Czy można ten hałas zmniejszyć? Oczywiście trudno oczekiwać, że pacjentów w szpitalu będzie mniej i wiadomo, że muszą tu pracować ludzie i urządzenia, ale na pewno wielu hałasów można uniknąć, szczególnie tych, które zależą od dobrego zaprojektowania i wykonania izolacji akustycznej.

Aby zmaksymalizować dobre samopoczucie pacjentów, szpitale i ośrodki zdrowia muszą inwestować w lepszą kontrolę hałasu. Jednakże tego typu obiekty wymagają dużych powierzchni, które są łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. Często oznacza to twarde, błyszczące powierzchnie, które odbijają pogłos na korytarzach i w pomieszczeniach, a to nie sprzyja ciszy. Na etapie projektowania i budowy należy zadbać o izolację akustyczną każdego obszaru w szpitalu – od piwnicy po ściany działowe, sufity i podłogi, instalacje, kanały wentylacyjne i klimatyzacyjne i wiele innych.

Wełna mineralna jest doskonałą izolacją akustyczną do takich budynków. Struktura włókien wełny mineralnej i jej sprężystość powodują, że ta izolacja jest bardzo skuteczna w wygłuszaniu pomieszczeń. Pochłania fale dźwiękowe, co jest wykorzystywane np. w sufitach podwieszanych czy panelach ściennych. Ponadto, wyroby z wełny mineralnej zapewniają odpowiednią izolacyjność akustyczną ścian działowych, ścian zewnętrznych, dachu, podłóg czy kanałów wentylacyjnych. Do tego wełna mineralna ma jeszcze jedną istotną właściwość – jest niepalna. Zwiększa bezpieczeństwo pożarowe, co jest niezwykle istotne w takich obiektach jak szpitale.

Opublikowane przez:
Jolanta Ciesielska
W Stowarzyszeniu MIWO zajmuje się komunikacją i marketingiem
NASZ BLOG
miwo_ochrona_planety

Rośnie nasza świadomość ekologiczna

Dwie trzecie polskich konsumentów chce kupować wyroby, które są przyjazne dla środowiska, nie przyczyniają się do zmian klimatu oraz nie szkodzą roślinom i zwierzętom. Dotyczy to także obszaru budownictwa. 47 proc. Polaków deklaruje, że wolą zapłacić więcej za dom czy mieszkanie, które są wykonane z certyfikowanych materiałów, których producenci mogą udokumentować swoje działania na rzecz […]

Czytaj więcej ->

Eco house

Potrzeba więcej termomodernizacji

17 proc. Polaków deklaruje, że ich warunki mieszkaniowe są bardzo złe, a jeden na czterech Polaków jest narażony na co najmniej jedno z czterech zagrożeń związanych z klimatem wewnątrz pomieszczeń, takich jak brak dostępu do światła dziennego, wilgoć i grzyb, chłód czy hałas. Dotyczy to ponad 9 mln osób. 20 proc. gospodarstw domowych w Polsce […]

Czytaj więcej ->

MIWO charakterystyka energetyczna budynków

Dyrektywa EPBD – korzyści dla Polski

Porozumienie w sprawie nowelizacji dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) zostało osiągnięte na poziomie Unii Europejskiej w grudniu 2023 r., a głosowanie w Parlamencie Europejskim potwierdzające uzgodniony kompromis będzie miało miejsce w połowie marca 2024 r.

Czytaj więcej ->

Unijna dyrektywa budowlana wspiera renowacje budynków

W lipcu 2023 roku Unia Europejska zakończyła międzyinstytucjonalne negocjacje w sprawie ram prawnych dotyczących efektywności energetycznej. Rewizja Dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive – EPBD) przybliża UE do osiągnięcia jej celów klimatycznych.

Czytaj więcej ->

liniawelna mineralna
NASZ BLOG - kliknij po więcej