Za głośno dla chorych

26 stycznia 2022

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę, że w powrocie do zdrowia istotną rolę odgrywa sen i odpoczynek, a w szpitalach często jest zbyt głośno. Badania WHO podkreślają, że nadmierny hałas może mieć szkodliwy wpływ na pacjentów. Zaleca więc, aby w szpitalach poziom hałasu nie przekraczał 35 decybeli, co można porównać z głośnym szeptem.

„35 decybeli to maksymalna granica, ponieważ pacjenci mają mniejszą zdolność do radzenia sobie ze stresem. Taki poziom hałasu nie powinien być przekraczany w większości pomieszczeń, w których pacjenci są leczeni lub są na obserwacji, nie tylko w salach zabiegowych i pooperacyjnych czy na oddziałach intensywnej terapii” – czytamy w dokumencie WHO.

Chorzy leczeni w szpitalach skarżą się na różnego rodzaju hałasy. Nic dziwnego, dużo się tam dzieje: hałasują urządzenia, karetki, wózki z posiłkami, windy, goście i personel. Czy można ten hałas zmniejszyć? Oczywiście trudno oczekiwać, że pacjentów w szpitalu będzie mniej i wiadomo, że muszą tu pracować ludzie i urządzenia, ale na pewno wielu hałasów można uniknąć, szczególnie tych, które zależą od dobrego zaprojektowania i wykonania izolacji akustycznej.

Aby zmaksymalizować dobre samopoczucie pacjentów, szpitale i ośrodki zdrowia muszą inwestować w lepszą kontrolę hałasu. Jednakże tego typu obiekty wymagają dużych powierzchni, które są łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. Często oznacza to twarde, błyszczące powierzchnie, które odbijają pogłos na korytarzach i w pomieszczeniach, a to nie sprzyja ciszy. Na etapie projektowania i budowy należy zadbać o izolację akustyczną każdego obszaru w szpitalu – od piwnicy po ściany działowe, sufity i podłogi, instalacje, kanały wentylacyjne i klimatyzacyjne i wiele innych.

Wełna mineralna jest doskonałą izolacją akustyczną do takich budynków. Struktura włókien wełny mineralnej i jej sprężystość powodują, że ta izolacja jest bardzo skuteczna w wygłuszaniu pomieszczeń. Pochłania fale dźwiękowe, co jest wykorzystywane np. w sufitach podwieszanych czy panelach ściennych. Ponadto, wyroby z wełny mineralnej zapewniają odpowiednią izolacyjność akustyczną ścian działowych, ścian zewnętrznych, dachu, podłóg czy kanałów wentylacyjnych. Do tego wełna mineralna ma jeszcze jedną istotną właściwość – jest niepalna. Zwiększa bezpieczeństwo pożarowe, co jest niezwykle istotne w takich obiektach jak szpitale.

Opublikowane przez:
Jolanta Ciesielska
W Stowarzyszeniu MIWO zajmuje się komunikacją i marketingiem
NASZ BLOG

Przyspieszmy renowację budynków!

W obliczu rosnących rachunków za energię, alarmujących doniesień z COP27 o braku decyzji na temat ochrony klimatu, a także trwających negocjacji w sprawie kluczowej dyrektywy budowlanej UE, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen opowiedziała się za przyspieszeniem procesu renowacji budynków.

Czytaj więcej ->

MIWO standard zielonych budynków

Wsparcie dla termomodernizacji

W połowie grudnia zostanie ogłoszona kolejna wersja rządowego programu „Czyste Powietrze”. Z zapowiedzi wynika, że większe niż w poprzednich wersjach programu, będzie dofinansowanie działań termomodernizacyjnych. Jest to krok w dobrym kierunku.

Czytaj więcej ->

Drzewa

Chłodniej w upalne dni

Drzewa schładzają otoczenie. Duży klon w gorące letnie popołudnie wyparowuje ponad 200 l wody na godzinę, a związany z tym efekt chłodzący można porównać z pracą 5 klimatyzatorów.

Czytaj więcej ->

Hydrofonika, Wełna mineralna

Wełnę mineralną lubią … pomidory

Z reguły wełnę mineralną kojarzymy z budownictwem. W całym budynku, od fundamentów aż po dach, wszędzie tam, gdzie wymagana jest izolacja termiczna, akustyczna oraz bezpieczeństwo pożarowe, możemy spotkać wyroby z wełny mineralnej szklanej lub skalnej, odpowiednie do konkretnych zastosowań. Ale ten materiał izolacyjny stosowany jest znacznie szerzej, w wielu gałęziach przemysłu, budownictwa czy nawet ogrodnictwa. […]

Czytaj więcej ->

liniawelna mineralna
NASZ BLOG - kliknij po więcej