Za głośno dla chorych

26 stycznia 2022

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę, że w powrocie do zdrowia istotną rolę odgrywa sen i odpoczynek, a w szpitalach często jest zbyt głośno. Badania WHO podkreślają, że nadmierny hałas może mieć szkodliwy wpływ na pacjentów. Zaleca więc, aby w szpitalach poziom hałasu nie przekraczał 35 decybeli, co można porównać z głośnym szeptem.

„35 decybeli to maksymalna granica, ponieważ pacjenci mają mniejszą zdolność do radzenia sobie ze stresem. Taki poziom hałasu nie powinien być przekraczany w większości pomieszczeń, w których pacjenci są leczeni lub są na obserwacji, nie tylko w salach zabiegowych i pooperacyjnych czy na oddziałach intensywnej terapii” – czytamy w dokumencie WHO.

Chorzy leczeni w szpitalach skarżą się na różnego rodzaju hałasy. Nic dziwnego, dużo się tam dzieje: hałasują urządzenia, karetki, wózki z posiłkami, windy, goście i personel. Czy można ten hałas zmniejszyć? Oczywiście trudno oczekiwać, że pacjentów w szpitalu będzie mniej i wiadomo, że muszą tu pracować ludzie i urządzenia, ale na pewno wielu hałasów można uniknąć, szczególnie tych, które zależą od dobrego zaprojektowania i wykonania izolacji akustycznej.

Aby zmaksymalizować dobre samopoczucie pacjentów, szpitale i ośrodki zdrowia muszą inwestować w lepszą kontrolę hałasu. Jednakże tego typu obiekty wymagają dużych powierzchni, które są łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. Często oznacza to twarde, błyszczące powierzchnie, które odbijają pogłos na korytarzach i w pomieszczeniach, a to nie sprzyja ciszy. Na etapie projektowania i budowy należy zadbać o izolację akustyczną każdego obszaru w szpitalu – od piwnicy po ściany działowe, sufity i podłogi, instalacje, kanały wentylacyjne i klimatyzacyjne i wiele innych.

Wełna mineralna jest doskonałą izolacją akustyczną do takich budynków. Struktura włókien wełny mineralnej i jej sprężystość powodują, że ta izolacja jest bardzo skuteczna w wygłuszaniu pomieszczeń. Pochłania fale dźwiękowe, co jest wykorzystywane np. w sufitach podwieszanych czy panelach ściennych. Ponadto, wyroby z wełny mineralnej zapewniają odpowiednią izolacyjność akustyczną ścian działowych, ścian zewnętrznych, dachu, podłóg czy kanałów wentylacyjnych. Do tego wełna mineralna ma jeszcze jedną istotną właściwość – jest niepalna. Zwiększa bezpieczeństwo pożarowe, co jest niezwykle istotne w takich obiektach jak szpitale.

Opublikowane przez:
Jolanta Ciesielska
W Stowarzyszeniu MIWO zajmuje się komunikacją i marketingiem
NASZ BLOG
Raport BPIE

Minimalne standardy, maksymalny wpływ

Unia Europejska wciąż nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów klimatycznych w sektorze budowlanym. Brak działań czy opóźnienia we wdrażaniu skutecznych polityk dekarbonizacji budynków na poziomie europejskim i w krajach członkowskich są faktem. Aby osiągnąć cele klimatyczne wyznaczone przez UE na lata 2030 i 2050 w sektorze budowlanym należy jeszcze w tym dziesięcioleciu […]

Czytaj więcej ->

Ciepłe domy

Co wiemy o termomodernizacji?

Ponad 40 proc. Polaków w ostatnich pięciu latach przeprowadziło działania z zakresu termomodernizacji swojego domu, głównie po to, by zwiększyć jego energooszczędność. Największą przeszkodą w podjęciu decyzji o termomodernizacji jest jej zbyt wysoka cena – to wniosek płynący z badania przeprowadzonego na grupie 1000 osób w wieku od 30 do 64 lat. Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Grupy […]

Czytaj więcej ->

Izolacja ma znaczenie

„Mapa drogowa dekarbonizacji europejskiego przemysłu izolacji z wełny mineralnej” – raport Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Materiałów Izolacyjnych (EURIMA) określa kluczowe filary, które pomogą zarówno samej branży izolacyjnej, jak i zasobom budowlanym Unii Europejskiej osiągnąć zerową emisję netto gazów cieplarnianych do 2050 roku. Przede wszystkim należy postawić na efektywność energetyczną budynków, gospodarkę cyrkulacyjną w przemyśle, a także […]

Czytaj więcej ->

MIWO charakterystyka energetyczna budynków

Budynki zeroemisyjne coraz bliżej

Parlament Europejski przyjął w połowie marca 2023 roku zmiany w dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD), popularnie zwanej nowym unijnym prawem budowlanym.

Czytaj więcej ->

liniawelna mineralna
NASZ BLOG - kliknij po więcej