Co może dać poprawa izolacji przemysłowych?

12 maja 2021

Unia Europejska postawiła sobie ambitne cele dotyczące neutralności klimatycznej. Jednym z czynników, mających wpływ na ich osiągnięcie są rozwiązania zapewniające oszczędność energii, na przykład dobrze zaprojektowana i wykonana izolacja cieplna. Energia zaoszczędzona coraz częściej nazywana jest „szóstym paliwem” (po węglu, ropie, gazie, energii atomowej oraz odnawialnej), paliwem, którego nie musimy produkować ani wydobywać, wystarczy je zaoszczędzić.

Na stronach Europejskiej Fundacji Izolacji Przemysłowych (EiiF) ukazał się ciekawy raport pt. „Wkład izolacji w dekarbonizację przemysłu„, który jest podsumowaniem wyników około 2.500 audytów wykonanych w europejskim przemyśle i energetyce. Wynika z niego, że istnieje znaczny, obecnie niewykorzystany, potencjał oszczędności energii i ograniczenia emisji CO2 związany z poprawą parametrów izolacji termicznej w instalacjach przemysłowych i energetyce.

Analizy zawarte w raporcie pokazują, że większość izolacji stosowanych obecnie w przemyśle UE nie została zaprojektowana w sposób zapewniający optymalną pracę, a co za tym idzie energooszczędność instalacji. Niedostateczna izolacja prowadzi nie tylko do zwiększonych kosztów energii i szkodliwych emisji, ale także do większych naprężeń i odkształceń termicznych w instalacjach, które mogą przyspieszać ich zużycie i prowadzić do częstszych awarii. Przy słabej izolacji trzeba się też liczyć ze zwiększonymi kosztami utrzymania instalacji. Udział nieizolowanych lub uszkodzonych systemów izolacyjnych waha się obecnie w skali europejskiej od 2% do 10%.

Stwierdzono, że potencjał oszczędności istnieje we wszystkich krajach, sektorach i urządzeniach oraz przy wszystkich temperaturach roboczych. Potencjał ten jest różny z powodu różnic w zużyciu energii, profilach temperaturowych i źródłach energii. Jednakże, w oparciu o szczegółową analizę, można powiedzieć, że modernizacja systemów izolacyjnych do klasy energetycznej C pozwoli zredukować około 88% obecnych strat energii w niskich i średnich temperaturach, zaś na poziomie wysokotemperaturowym około 78%.

Głównym wnioskiem płynącym z publikacji „Wkład izolacji w dekarbonizację przemysłu” jest to, że izolacje przemysłowe w UE mogą zapewnić roczne oszczędności 14 Mtoe* energii, a w konsekwencji zmniejszyć roczną emisję gazów cieplarnianych o 40 Mt. Z czym to porównać? Wyobraźmy sobie, że 14 Mtoe energii zużywa rocznie 10 milionów gospodarstw domowych w Unii Europejskiej lub 20 milionów samochodów.

W publikacji przedstawiono też sytuację i możliwości poprawy w poszczególnych krajach UE. Jeśli chodzi o Polskę, to przedstawione cyfry w zakresie potencjału wynikającego z poprawy jakości izolacji przemysłowych jest równoważny rocznemu zużyciu energii przez 703 tys. gospodarstw domowych lub 1,6 mln samochodów.

*Mtoe = 1 000 000 toe (tona oleju ekwiwalentnego) – jednostki używane przede wszystkim w energetyce do opisu dużych wartości energii.

Opublikowane przez:
Jolanta Ciesielska
W Stowarzyszeniu MIWO zajmuje się komunikacją i marketingiem
NASZ BLOG
dekarbonizacja budynków

Czy Polacy boją się zmian klimatycznych?

Ostatnio wiele słyszymy o protestach, przede wszystkim rolników, przeciwko wdrożeniu Europejskiego Zielonego Ładu. Co sądzimy o tej unijnej polityce i czy w ogóle rozumiemy z czym jest związana? Najczęściej wiemy, że czeka nas wiele zmian, których większość z nas się obawia. Okazuje się, że w opiniach Polaków jest wiele strachu, niewiedzy i wzajemnie wykluczających się […]

Czytaj więcej ->

miwo_ochrona_planety

Rośnie nasza świadomość ekologiczna

Dwie trzecie polskich konsumentów chce kupować wyroby, które są przyjazne dla środowiska, nie przyczyniają się do zmian klimatu oraz nie szkodzą roślinom i zwierzętom. Dotyczy to także obszaru budownictwa. 47 proc. Polaków deklaruje, że wolą zapłacić więcej za dom czy mieszkanie, które są wykonane z certyfikowanych materiałów, których producenci mogą udokumentować swoje działania na rzecz […]

Czytaj więcej ->

Eco house

Potrzeba więcej termomodernizacji

17 proc. Polaków deklaruje, że ich warunki mieszkaniowe są bardzo złe, a jeden na czterech Polaków jest narażony na co najmniej jedno z czterech zagrożeń związanych z klimatem wewnątrz pomieszczeń, takich jak brak dostępu do światła dziennego, wilgoć i grzyb, chłód czy hałas. Dotyczy to ponad 9 mln osób. 20 proc. gospodarstw domowych w Polsce […]

Czytaj więcej ->

MIWO charakterystyka energetyczna budynków

Dyrektywa EPBD – korzyści dla Polski

Porozumienie w sprawie nowelizacji dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) zostało osiągnięte na poziomie Unii Europejskiej w grudniu 2023 r., a głosowanie w Parlamencie Europejskim potwierdzające uzgodniony kompromis będzie miało miejsce w połowie marca 2024 r.

Czytaj więcej ->

liniawelna mineralna
NASZ BLOG - kliknij po więcej