Co może dać poprawa izolacji przemysłowych?

12 maja 2021

Unia Europejska postawiła sobie ambitne cele dotyczące neutralności klimatycznej. Jednym z czynników, mających wpływ na ich osiągnięcie są rozwiązania zapewniające oszczędność energii, na przykład dobrze zaprojektowana i wykonana izolacja cieplna. Energia zaoszczędzona coraz częściej nazywana jest „szóstym paliwem” (po węglu, ropie, gazie, energii atomowej oraz odnawialnej), paliwem, którego nie musimy produkować ani wydobywać, wystarczy je zaoszczędzić.

Na stronach Europejskiej Fundacji Izolacji Przemysłowych (EiiF) ukazał się ciekawy raport pt. „Wkład izolacji w dekarbonizację przemysłu„, który jest podsumowaniem wyników około 2.500 audytów wykonanych w europejskim przemyśle i energetyce. Wynika z niego, że istnieje znaczny, obecnie niewykorzystany, potencjał oszczędności energii i ograniczenia emisji CO2 związany z poprawą parametrów izolacji termicznej w instalacjach przemysłowych i energetyce.

Analizy zawarte w raporcie pokazują, że większość izolacji stosowanych obecnie w przemyśle UE nie została zaprojektowana w sposób zapewniający optymalną pracę, a co za tym idzie energooszczędność instalacji. Niedostateczna izolacja prowadzi nie tylko do zwiększonych kosztów energii i szkodliwych emisji, ale także do większych naprężeń i odkształceń termicznych w instalacjach, które mogą przyspieszać ich zużycie i prowadzić do częstszych awarii. Przy słabej izolacji trzeba się też liczyć ze zwiększonymi kosztami utrzymania instalacji. Udział nieizolowanych lub uszkodzonych systemów izolacyjnych waha się obecnie w skali europejskiej od 2% do 10%.

Stwierdzono, że potencjał oszczędności istnieje we wszystkich krajach, sektorach i urządzeniach oraz przy wszystkich temperaturach roboczych. Potencjał ten jest różny z powodu różnic w zużyciu energii, profilach temperaturowych i źródłach energii. Jednakże, w oparciu o szczegółową analizę, można powiedzieć, że modernizacja systemów izolacyjnych do klasy energetycznej C pozwoli zredukować około 88% obecnych strat energii w niskich i średnich temperaturach, zaś na poziomie wysokotemperaturowym około 78%.

Głównym wnioskiem płynącym z publikacji „Wkład izolacji w dekarbonizację przemysłu” jest to, że izolacje przemysłowe w UE mogą zapewnić roczne oszczędności 14 Mtoe* energii, a w konsekwencji zmniejszyć roczną emisję gazów cieplarnianych o 40 Mt. Z czym to porównać? Wyobraźmy sobie, że 14 Mtoe energii zużywa rocznie 10 milionów gospodarstw domowych w Unii Europejskiej lub 20 milionów samochodów.

W publikacji przedstawiono też sytuację i możliwości poprawy w poszczególnych krajach UE. Jeśli chodzi o Polskę, to przedstawione cyfry w zakresie potencjału wynikającego z poprawy jakości izolacji przemysłowych jest równoważny rocznemu zużyciu energii przez 703 tys. gospodarstw domowych lub 1,6 mln samochodów.

*Mtoe = 1 000 000 toe (tona oleju ekwiwalentnego) – jednostki używane przede wszystkim w energetyce do opisu dużych wartości energii.

Opublikowane przez:
Jolanta Ciesielska
W Stowarzyszeniu MIWO zajmuje się komunikacją i marketingiem
NASZ BLOG

Izolacja ma znaczenie

„Mapa drogowa dekarbonizacji europejskiego przemysłu izolacji z wełny mineralnej” – raport Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Materiałów Izolacyjnych (EURIMA) określa kluczowe filary, które pomogą zarówno samej branży izolacyjnej, jak i zasobom budowlanym Unii Europejskiej osiągnąć zerową emisję netto gazów cieplarnianych do 2050 roku. Przede wszystkim należy postawić na efektywność energetyczną budynków, gospodarkę cyrkulacyjną w przemyśle, a także […]

Czytaj więcej ->

MIWO charakterystyka energetyczna budynków

Budynki zeroemisyjne coraz bliżej

Parlament Europejski przyjął w połowie marca 2023 roku zmiany w dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD), popularnie zwanej nowym unijnym prawem budowlanym.

Czytaj więcej ->

Eco house

TAK dla głębokiej termomodernizacji

Nowa wersja programu Czyste Powietrze, ogłoszona w grudniu 2022 r. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza wyższe progi dochodowe, niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. Program wprowadza dodatkowe finansowanie w przypadku przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji. Ma to zachęcić Polaków do głębokiej termomodernizacji budynków wraz z wymianą […]

Czytaj więcej ->

Przyspieszmy renowację budynków!

W obliczu rosnących rachunków za energię, alarmujących doniesień z COP27 o braku decyzji na temat ochrony klimatu, a także trwających negocjacji w sprawie kluczowej dyrektywy budowlanej UE, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen opowiedziała się za przyspieszeniem procesu renowacji budynków.

Czytaj więcej ->

liniawelna mineralna
NASZ BLOG - kliknij po więcej