Program Czyste Powietrze na Budmie

5 lutego 2023

Czy zmiany w programie Czyste Powietrze, wdrożone w styczniu 2023 r., wpłyną na obniżenie domowych rachunków za energię oraz na rozwój branży budowlanej w okresie spowolnienia gospodarczego – zastanawiali się przedstawiciele NFOŚiGW, Polskiego Alarmu Smogowego i branży budowlanej, uczestnicy panelu, który miał miejsce na Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury. Łukasz Glapa, sekretarz zarządu Stowarzyszenia MIWO wziął udział w tej dyskusji.

Łukasz Glapa podkreślił, że obecny Program Czyste Powietrze to krok w dobrym kierunku. Wprowadza dodatkowe zachęty w przypadku przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji budynków wraz z wymianą źródła ciepła. Jest to szansa na istotne przyspieszenie tempa termomodernizacji w Polsce poprzez wzmocnienie roli właściwego ocieplenia domu. Aby otrzymać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację, wymagany jest audyt energetyczny, a także ocieplenie w podwyższonym standardzie energetycznym.
Termomodernizacja budynków jest kluczowa dla oszczędności energii i obniżenia emisji dwutlenku węgla, a także dla jakości powietrza, a więc dla zdrowia obywateli. Kompleksowa termomodernizacja budynków będzie też istotnym motorem dla tworzenia lokalnych, nowych miejsc pracy. To szansa na rozwój branży budowlanej w trudnym okresie po pandemii i w czasie spowolnienia gospodarczego.

Oczywiście kluczowa jest możliwie najszersza promocja programu, a właściwie jego efektów, które można uzyskać, będąc właścicielem domu jednorodzinnego. Osoba, która chce uzyskać dotację, musi wykonać pierwszy krok, udając się do banku, czy do doradcy w gminie. Musi więc być przekonana, że jej to się opłaci. Szeroko zakrojona kampania informacyjna, pokazująca korzyści z inwestowania w efektywność energetyczną domów, na pewno przyspieszyłaby tempo realizacji programu. Trzeba ludziom zapewnić dostęp do informacji i zmotywować ich do działania, pokazać korzyści z termomodernizacji domów.

Paweł Mirowski, zastępca Prezesa NFOŚiGW i Pełnomocnik Premiera ds. Czystego Powietrza i efektywności energetycznej budynków przypomniał, że celem Programu jest zmodernizowaniem pod kątem energetycznym, trzech milionów budynków jednorodzinnych do 2029 roku. Na ten cel przeznaczono ponad 100 miliardów złotych. Niskim lub bardzo niskim standardem termomodernizacyjnym, jeśli chodzi o izolacyjność ścian zewnętrznych budynku, cechuje się ponad 2 miliony budynków jednorodzinnych w Polsce. Rynek, podobnie jak w przypadku wymiany źródeł ciepła, jest ogromny. To wyzwanie będzie więc ogromnym zastrzykiem rozwojowym dla branży budowlanej.

AKTUALNOŚCI
liniawelna mineralna
AKTUALNOŚCI - kliknij po więcej