Warunki Techniczne 2021 to oszczędności i mniej smogu

1 lutego 2021

Od stycznia br. nowo budowane domy muszą być bardziej energooszczędne. Zaostrzone zostały bowiem współczynniki przenikania ciepła ścian zewnętrznych i dachów oraz wskaźniki dotyczące rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię.

 

Oznacza to, że przegrody budynku muszą być lepiej ocieplone, okna i drzwi muszą spełnić wyższe wymagania, a ponadto należy zastosować urządzenia korzystające z energii odnawialnej, co daje szansę na rozwój technologii OZE. Dzięki lepszemu ociepleniu budynki będą potrzebowały mniejszej ilości energii, a wtedy moce źródeł ciepła i energii będą dużo niższe. Nowe Warunki Techniczne to spełnienie standardów unijnych i założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Będzie to miało wpływ na sukcesywne zmniejszanie emisji dwutlenku węgla i smogu.

Lepsza izolacja to oszczędność energii przez kolejne lata

W przypadku przegród zewnętrznych budynku obecnie wymagane są wartości współczynnika przenikania ciepła (U) na poziomie 0,20 W/(m2K), a dla dachów lub stropodachów 0,15 W/(m2K). Lepsza izolacja domów to mniej wykorzystanej energii potrzebnej do ich ogrzewania czy chłodzenia, co oznacza wymierne oszczędności i to w każdym kolejnym roku użytkowania budynku. Z kosztami kojarzy się nam głównie sezon grzewczy, ale przecież w sezonie letnim coraz więcej osób korzysta z klimatyzacji, a to również konsumuje dużo energii. Mamy nowe przepisy, ale inwestorzy już od pewnego czasu dostrzegają, że stosowanie coraz bardziej rygorystycznych wymogów i lepszych technologii bardzo się opłaca. Widzą korzyści wynikające nie tylko z tego, że budynki są energooszczędne, ale też że są bardziej komfortowe i bezpieczne.

Nowe przepisy zmniejszą smog, ale co ze starymi domami?

Zmiany w prawie na pewno przełożą się pozytywnie na jakość powietrza, jakim oddychamy – na zmniejszenie tzw. niskiej emisji, odpowiedzialnej za powstawanie smogu. Jak wiemy, odpowiedzialne za to są słabo zaizolowane budynki z nieefektywnymi źródłami ogrzewania. Obecne przepisy pomogą w walce ze smogiem, ale w skali całego kraju kluczowa jest termomodernizacja budynków już istniejących. W Polsce wiele z nich zostało wzniesionych jeszcze przed 1989 rokiem i charakteryzują się niską efektywnością energetyczną. W najbliższych latach to właśnie termomodernizacja istniejących budynków będzie szansą na rozwój dużej części sektora budowlanego. Co prawda, rząd wspiera termomodernizację w ramach kilku instrumentów finansowych, ale niezbędna jest większa łatwość stosowania przepisów oraz dostępność środków na termomodernizację dla większej grupy beneficjentów. Konieczne jest też budowanie większej świadomości, że sama wymiana pieców w starych budynkach nie wystarczy, by zmniejszyć smog. Niestety samorządy skupiają się głównie na wymianie pieców, a wciąż brakuje wiedzy, że najpierw trzeba poddać dom kompleksowej termomodernizacji, a dopiero później wymienić źródło ciepła, bo odwrotna kolejność nie przyniesie oszczędności energii i nie rozwiąże problemu smogu w Polsce. Szacuje się, że poprawnie i kompleksowo wykonana termomodernizacja może obniżyć koszty ogrzewania domu nawet o połowę, a czas zwrotu takiej inwestycji za sprawą niższych rachunków wynosi zazwyczaj około 7 lat.

 

Opublikowane przez:
Jolanta Ciesielska
W Stowarzyszeniu MIWO zajmuje się komunikacją i marketingiem
NASZ BLOG
dekarbonizacja budynków

Czy Polacy boją się zmian klimatycznych?

Ostatnio wiele słyszymy o protestach, przede wszystkim rolników, przeciwko wdrożeniu Europejskiego Zielonego Ładu. Co sądzimy o tej unijnej polityce i czy w ogóle rozumiemy z czym jest związana? Najczęściej wiemy, że czeka nas wiele zmian, których większość z nas się obawia. Okazuje się, że w opiniach Polaków jest wiele strachu, niewiedzy i wzajemnie wykluczających się […]

Czytaj więcej ->

miwo_ochrona_planety

Rośnie nasza świadomość ekologiczna

Dwie trzecie polskich konsumentów chce kupować wyroby, które są przyjazne dla środowiska, nie przyczyniają się do zmian klimatu oraz nie szkodzą roślinom i zwierzętom. Dotyczy to także obszaru budownictwa. 47 proc. Polaków deklaruje, że wolą zapłacić więcej za dom czy mieszkanie, które są wykonane z certyfikowanych materiałów, których producenci mogą udokumentować swoje działania na rzecz […]

Czytaj więcej ->

Eco house

Potrzeba więcej termomodernizacji

17 proc. Polaków deklaruje, że ich warunki mieszkaniowe są bardzo złe, a jeden na czterech Polaków jest narażony na co najmniej jedno z czterech zagrożeń związanych z klimatem wewnątrz pomieszczeń, takich jak brak dostępu do światła dziennego, wilgoć i grzyb, chłód czy hałas. Dotyczy to ponad 9 mln osób. 20 proc. gospodarstw domowych w Polsce […]

Czytaj więcej ->

MIWO charakterystyka energetyczna budynków

Dyrektywa EPBD – korzyści dla Polski

Porozumienie w sprawie nowelizacji dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) zostało osiągnięte na poziomie Unii Europejskiej w grudniu 2023 r., a głosowanie w Parlamencie Europejskim potwierdzające uzgodniony kompromis będzie miało miejsce w połowie marca 2024 r.

Czytaj więcej ->

liniawelna mineralna
NASZ BLOG - kliknij po więcej