Za głośno dla chorych26 stycznia 2022 |
|
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę, że w powrocie do zdrowia istotną rolę odgrywa sen i odpoczynek, a w szpitalach często jest zbyt głośno. Badania WHO podkreślają, że nadmierny hałas może mieć szkodliwy wpływ na pacjentów. Zaleca więc, aby w szpitalach poziom hałasu nie przekraczał 35 decybeli, co można porównać z głośnym szeptem.
„35 decybeli to maksymalna granica, ponieważ pacjenci mają mniejszą zdolność do radzenia sobie ze stresem. Taki poziom hałasu nie powinien być przekraczany w większości pomieszczeń, w których pacjenci są leczeni lub są na obserwacji, nie tylko w salach zabiegowych i pooperacyjnych czy na oddziałach intensywnej terapii” – czytamy w dokumencie WHO.
Chorzy leczeni w szpitalach skarżą się na różnego rodzaju hałasy. Nic dziwnego, dużo się tam dzieje: hałasują urządzenia, karetki, wózki z posiłkami, windy, goście i personel. Czy można ten hałas zmniejszyć? Oczywiście trudno oczekiwać, że pacjentów w szpitalu będzie mniej i wiadomo, że muszą tu pracować ludzie i urządzenia, ale na pewno wielu hałasów można uniknąć, szczególnie tych, które zależą od dobrego zaprojektowania i wykonania izolacji akustycznej.
Aby zmaksymalizować dobre samopoczucie pacjentów, szpitale i ośrodki zdrowia muszą inwestować w lepszą kontrolę hałasu. Jednakże tego typu obiekty wymagają dużych powierzchni, które są łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. Często oznacza to twarde, błyszczące powierzchnie, które odbijają pogłos na korytarzach i w pomieszczeniach, a to nie sprzyja ciszy. Na etapie projektowania i budowy należy zadbać o izolację akustyczną każdego obszaru w szpitalu – od piwnicy po ściany działowe, sufity i podłogi, instalacje, kanały wentylacyjne i klimatyzacyjne i wiele innych.
Wełna mineralna jest doskonałą izolacją akustyczną do takich budynków. Struktura włókien wełny mineralnej i jej sprężystość powodują, że ta izolacja jest bardzo skuteczna w wygłuszaniu pomieszczeń. Pochłania fale dźwiękowe, co jest wykorzystywane np. w sufitach podwieszanych czy panelach ściennych. Ponadto, wyroby z wełny mineralnej zapewniają odpowiednią izolacyjność akustyczną ścian działowych, ścian zewnętrznych, dachu, podłóg czy kanałów wentylacyjnych. Do tego wełna mineralna ma jeszcze jedną istotną właściwość – jest niepalna. Zwiększa bezpieczeństwo pożarowe, co jest niezwykle istotne w takich obiektach jak szpitale.