Budownictwo podstawą zielonej transformacji

3 marca 2021

Na bezpośrednie powiązanie gospodarki niskoemisyjnej z budownictwem wskazywano wielokrotnie podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego EEC Trends, który odbył się w lutym 2021 roku. Budownictwo stanie się podstawą zielonej transformacji – europejski Nowy Zielony Ład ma objąć falę renowacji budynków, która powinna przetoczyć się przez całą Europę.

Fala Renowacji to mniejsze zużycie energii i lepszy komfort życia użytkowników budynków. Polski rząd pracuje nad Długoterminową Strategią Renowacji, trwają obecnie konsultacje publiczne w tej sprawie. Stowarzyszenie MIWO jest uczestnikiem tych konsultacji.

Długofalowa Strategia Renowacji

2/3 budynków w standardzie pasywnym do 2050 roku oraz zmniejszenie energochłonności sektora budowlanego nawet o 60 proc. do roku 2030 – to tylko część założeń Strategii. Strategia rządowa przedstawia sposób kompleksowej poprawy efektywności energetycznej sektora budowlanego oraz ścieżkę osiągnięcia głębokiej renowacji zasobów budowlanych w Polsce w latach 2030, 2040 i 2050. Zgodnie z założeniami, polskie budynki w długim okresie powinny zostać zmodernizowane w sposób spójny z transformacją w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie, odpowiadając na pilną potrzebę wymiany najbardziej emisyjnych źródeł ciepła w celu poprawy jakości powietrza, zapewniając przy tym efektywność ekonomiczną renowacji oraz sprawiedliwe rozłożenie kosztów inwestycji w modernizację budynków. W dokumencie zawarto szereg wytycznych w zakresie wsparcia renowacji budynków w Polsce, kształtowania polityki publicznej w tym zakresie, a także scenariusze termomodernizacji zasobów budowlanych do 2050 r.

Dlaczego modernizacja budynków jest niezbędna w Europie i w Polsce?

Budynki w Unii Europejskiej zużywają około 40 procent energii i są odpowiedzialne za 36 procent emisji CO2, a podczas swojego cyklu życia budynki zużywają więcej energii niż jakikolwiek inny sektor w Europie. W Polsce budownictwo to drugi po przemyśle sektor z największym zużyciem energii (ok. 25 proc.), a potencjał oszczędności energii w budynkach to 50-80 proc. w skali roku. Budynki, gdzie spędzamy 90 proc. czasu (a podczas pandemii nawet więcej) odpowiadają za ok. 90 proc. emisji benzo(a)piranu i ok. 45 proc. pyłu zawieszonego PM10. Fala Renowacji jest więc odpowiedzią na dwa wyzwania cywilizacyjne: zużycie energii i komfort życia mieszkańców.

Jak mówi Agnieszka Strzemińska, działająca w grupie technicznej Stowarzyszenia MIWO, a także prezeska Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC w bardzo ciekawym wywiadzie dla portalu teraz-srodowisko.pl, „zrównoważone budownictwo to dużo więcej niż zmniejszanie presji na środowisko i klimat, bo modernizując budynki, dotykamy też problemów natury społecznej, a inwestując w efektywność energetyczną, generujemy przyszłe oszczędności finansowe”. „Największy potencjał modernizacyjny mają budynki mieszkalne, zwłaszcza jednorodzinne. Ma to też wymiar społeczny, bo niee­fektywne energetycznie domy są często zamieszkane przez osoby starsze i w wyludniających się miejscowościach. Substandardowe warunki życia wymagają przeważnie natychmiastowej interwencji, ale niewielka jest szansa, że budynki będą efektywnie wykorzystywane przez kolejne 50 lat. Konieczne jest więc kompleksowe podejście, zakładające odbudowę tkanki mieszkaniowej oraz system pomocy społecznej i walki z wykluczeniem. Termomodernizacja i wymiana sys­temu grzewczego, skądinąd bardzo potrzebne, to za mało, by zmienić funkcję budynku i zrewitalizować otoczenie. W kontekście modernizacji trzeba pamiętać, że wybudowanie czegoś zupełnie od nowa wiąże się z utylizacją istniejącej struktury i wykorzystanych materiałów” – wyjaśnia Agnieszka Strzemińska.

Szacuje się, że kompleksowa termomodernizacja budynków da w Polsce około 300 tys. miejsc pracy. Obecnie funkcjonujące mechanizmy wsparcia są jednak niewystarczające, żeby uruchomić ten potencjał. Wpływ termomodernizacji budynków na wzmacnianie gospodarki i lokalnych rynków pracy oraz jej wielowymiarowe korzyści dla polskiej gospodarki przedstawia raport Inicjatywy Fala Renowacji.

Raport do pobrania – TUTAJ

Opublikowane przez:
Jolanta Ciesielska
W Stowarzyszeniu MIWO zajmuje się komunikacją i marketingiem
NASZ BLOG
Eco house

Potrzeba więcej termomodernizacji

17 proc. Polaków deklaruje, że ich warunki mieszkaniowe są bardzo złe, a jeden na czterech Polaków jest narażony na co najmniej jedno z czterech zagrożeń związanych z klimatem wewnątrz pomieszczeń, takich jak brak dostępu do światła dziennego, wilgoć i grzyb, chłód czy hałas. Dotyczy to ponad 9 mln osób. 20 proc. gospodarstw domowych w Polsce […]

Czytaj więcej ->

MIWO charakterystyka energetyczna budynków

Dyrektywa EPBD – korzyści dla Polski

Porozumienie w sprawie nowelizacji dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) zostało osiągnięte na poziomie Unii Europejskiej w grudniu 2023 r., a głosowanie w Parlamencie Europejskim potwierdzające uzgodniony kompromis będzie miało miejsce w połowie marca 2024 r.

Czytaj więcej ->

Unijna dyrektywa budowlana wspiera renowacje budynków

W lipcu 2023 roku Unia Europejska zakończyła międzyinstytucjonalne negocjacje w sprawie ram prawnych dotyczących efektywności energetycznej. Rewizja Dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive – EPBD) przybliża UE do osiągnięcia jej celów klimatycznych.

Czytaj więcej ->

Raport BPIE

Minimalne standardy, maksymalny wpływ

Unia Europejska wciąż nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów klimatycznych w sektorze budowlanym. Brak działań czy opóźnienia we wdrażaniu skutecznych polityk dekarbonizacji budynków na poziomie europejskim i w krajach członkowskich są faktem. Aby osiągnąć cele klimatyczne wyznaczone przez UE na lata 2030 i 2050 w sektorze budowlanym należy jeszcze w tym dziesięcioleciu […]

Czytaj więcej ->

liniawelna mineralna
NASZ BLOG - kliknij po więcej