Gdy ważą się losy naszej planety…

6 grudnia 2018

We wrześniu 2018 roku oficjalnie ruszył ogólnopolski program Czyste Powietrze, którego celem jest m.in. głęboka termomodernizacja ponad 3 mln budynków jednorodzinnych, a już w listopadzie pojawiły się ustawy wprowadzające nowe formy wsparcia dla osób zainteresowanych termomodernizacją swoich domów jednorodzinnych. Każda z tych ustaw jest skierowana do innego typu odbiorcy i przewiduje inną formę dofinansowania.


Program Stop Smog to kolejny rządowy projekt, który obok programu Czyste Powietrze, ma na celu wsparcie termomodernizacji. Od Czystego Powietrza program Stop Smog różni się przede wszystkim tym, że ma charakter pomocy społecznej i jest przeznaczony dla najmniej zamożnych gospodarstw domowych. Jest ponadto skupiony na najbardziej zanieczyszczonych regionach i ma być realizowany w ścisłej współpracy z gminami.

Konrad Witczak, ekspert Miwo

Konrad Witczak, ekspert Miwo

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wieloletnie starania, między innymi różnych organizacji branżowych czy ruchów obywatelskich, spowodowały wdrożenie rządowego programu Czyste Powietrze. Cieszymy się też, że pojawiają się inne możliwości wspierania termomodernizacji domów jednorodzinnych. Z nadzieją czekamy na pierwsze efekty, tym bardziej, że proces termomodernizacji budynków będzie wsparciem dla polskiej gospodarki, zwłaszcza dla małych i średnich firm wykonawczych, które działają lokalnie – powiedział Konrad Witczak, ekspert Miwo- Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej.

W Katowicach odbywa się właśnie kolejny szczyt klimatyczny. To jedno z najważniejszych tego typu spotkań, gdzie być może ważą się losy naszej planety. Musimy wdrażać rozwiązania, które prowadzą do ograniczenia zużycia energii. Miwo od lat aktywnie działa na rzecz promowania kompleksowej termomodernizacji domów jednorodzinnych w Polsce, gdyż właśnie tu leży największy potencjał w dziedzinie mniejszego zużycia energii. Domy, które wybudowano kilkadziesiąt lat temu mają zazwyczaj niską efektywność energetyczną, co też przekłada się na wysokie koszty eksploatacyjne. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie termomodernizacja – dodał Konrad Witczak.

Kompleksowa termomodernizacja niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim ogranicza zużycie paliw potrzebnych do ogrzania budynków, a tym samym pozwala na zmniejszenie kosztów. Zmniejsza występowanie zjawiska ubóstwa energetycznego, a także poprawia bezpieczeństwo energetyczne kraju niezależnie od rodzaju paliw stosowanych do ogrzewania budynków jednorodzinnych. Właściwie wykonane docieplenie przegród zewnętrznych budynku to również poprawa komfortu użytkowania budynków, izolacyjności akustycznej przegród, bezpieczeństwa pożarowego oraz poprawa ich stanu technicznego i wizualnego.

Pamiętajmy, że w procesie termomodernizacji domu istotna jest kolejność działań. Pierwszym etapem termomodernizacji budynku zawsze powinna być jego izolacja. Dopiero później należy dostosować źródło ciepła. Dobrze ocieplony budynek zapobiega stratom ciepła, a to przekłada się na mniejsze moce grzewcze pieca, który będzie potrzebny. Nie rozpoczynajmy termomodernizacji budynku od wymiany pieca, bo doprowadzi to do wyższych rachunków za ogrzewanie – powiedział Konrad Witczak.

Szczegółowe informacje na temat termomodernizacji domów jednorodzinnych można znaleźć w broszurze Miwo – do pobrania TUTAJ
Zachęcamy również do obejrzenia webinarium na temat termomodernizacji domów jednorodzinnych – TUTAJ

AKTUALNOŚCI
liniawelna mineralna
AKTUALNOŚCI - kliknij po więcej