Przemysł izolacyjny przybliża Europę do neutralności klimatycznej

16 lutego 2021

Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku. Branża izolacji budowlanych będzie odgrywała kluczową rolę w dążeniu do neutralności klimatycznej, ponieważ budynki zużywają więcej energii podczas swojego cyklu życia niż jakikolwiek inny sektor w Europie. Oznacza to, że izolacja budynków pozwoli zmniejszyć zużycie energii i emisję CO2, a firmy, które produkują izolacje są jednymi z kluczowych dla osiągnięcia tego celu.

Budynki w Unii Europejskiej zużywają około 40 procent energii i są odpowiedzialne za 36 procent emisji CO2. Większość emisji dwutlenku węgla w cyklu życia budynków powstaje w trakcie ich użytkowania – poprzez ogrzewanie, chłodzenie czy zużycie energii elektrycznej. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Izolacji (EURIMA), do którego należy MIWO, opublikowało opracowanie na temat znaczenia izolacji w dążeniu do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do roku 2050 i istotnego wkładu wełny mineralnej w tym procesie. Stowarzyszenie EURIMA reprezentuje branżę producentów wełny mineralnej na poziomie Unii Europejskiej. Jak podaje EURIMA, firmy członkowskie tego stowarzyszenia posiadają 66 zakładów w 21 krajach europejskich i zapewniają 20 tys. bezpośrednich miejsc pracy. Produkują 3,6 miliarda ton wyrobów rocznie o wartości około 3,5 miliarda euro, co stanowi ponad połowę całego rynku izolacji termicznych w Unii. W swoim dokumencie EURIMA wskazuje, że izolacja z wełny mineralnej, dzięki swoim właściwościom termicznym, jest niezastąpiona w transformacji klimatycznej.

Izolacja budynków i efektywność energetyczna idą w parze

EURIMA uważa, że możliwe jest osiągnięcie energooszczędnych i neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla zasobów budowlanych do roku 2050, ale będzie to wymagało szybkich i zdecydowanych działań ze strony wielu podmiotów – również ze strony branży izolacyjnej. Znaczenie zwiększenia liczby projektów renowacyjnych i starannego doboru materiałów będzie widoczne w szerszej perspektywie, ponieważ budynki użytkowane w 2050 roku to będą również te, które istnieją teraz. Obecnie tylko 1 proc. budynków w Europie poddaje się co roku renowacji pod kątem efektywności energetycznej, chociaż około 75 proc. obecnych zasobów budowlanych jest nieefektywnych energetycznie. Nieefektywność energetyczna jest ponadto bardzo kosztowna dla Europejczyków: niespełniająca norm efektywność cieplna domów i biur oznacza, że płacąc rachunki za energię, Europejczycy tracą 270 mld euro rocznie. Należy więc uczynić gruntowną renowację budynków flagową inicjatywą europejskiego Zielonego Ładu, a efektywność energetyczna powinna być główną zasadą stosowaną w procesie kształtowania polityki, planowania i inwestycji.

Wełna mineralna jest najpowszechniej stosowaną izolacją w Europie. Jej producenci mają więc możliwości, aby znacząco wpłynąć na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla podczas cyklu życia budynków, np. poprzez oferowanie innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań w zakresie izolacji nowych i remontowanych obiektów oraz poprzez redukcję emisji w swoich procesach produkcyjnych i obniżenie śladu węglowego swoich produktów. Co ważne, wełna mineralna nadaje się do recyklingu i zawiera znaczną ilość materiałów pochodzących z recyklingu. Producenci komunikują już swoje ambitne cele zmniejszenia ilości odpadów produkcyjnych „wysyłanych” na wysypiska i pracują nad programami odzyskiwania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Wciąż jednak istnieje kilka przeszkód na drodze do zwiększenia „cyrkularności” poprzez ponowne wykorzystanie i recykling. Na przykład, składowanie odpadów budowlanych na wysypiskach jest często tańsze niż ich recykling.

Opublikowane przez:
Jolanta Ciesielska
W Stowarzyszeniu MIWO zajmuje się komunikacją i marketingiem
NASZ BLOG
Eco house

Potrzeba więcej termomodernizacji

17 proc. Polaków deklaruje, że ich warunki mieszkaniowe są bardzo złe, a jeden na czterech Polaków jest narażony na co najmniej jedno z czterech zagrożeń związanych z klimatem wewnątrz pomieszczeń, takich jak brak dostępu do światła dziennego, wilgoć i grzyb, chłód czy hałas. Dotyczy to ponad 9 mln osób. 20 proc. gospodarstw domowych w Polsce […]

Czytaj więcej ->

MIWO charakterystyka energetyczna budynków

Dyrektywa EPBD – korzyści dla Polski

Porozumienie w sprawie nowelizacji dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) zostało osiągnięte na poziomie Unii Europejskiej w grudniu 2023 r., a głosowanie w Parlamencie Europejskim potwierdzające uzgodniony kompromis będzie miało miejsce w połowie marca 2024 r.

Czytaj więcej ->

Unijna dyrektywa budowlana wspiera renowacje budynków

W lipcu 2023 roku Unia Europejska zakończyła międzyinstytucjonalne negocjacje w sprawie ram prawnych dotyczących efektywności energetycznej. Rewizja Dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive – EPBD) przybliża UE do osiągnięcia jej celów klimatycznych.

Czytaj więcej ->

Raport BPIE

Minimalne standardy, maksymalny wpływ

Unia Europejska wciąż nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów klimatycznych w sektorze budowlanym. Brak działań czy opóźnienia we wdrażaniu skutecznych polityk dekarbonizacji budynków na poziomie europejskim i w krajach członkowskich są faktem. Aby osiągnąć cele klimatyczne wyznaczone przez UE na lata 2030 i 2050 w sektorze budowlanym należy jeszcze w tym dziesięcioleciu […]

Czytaj więcej ->

liniawelna mineralna
NASZ BLOG - kliknij po więcej