Przyspieszyć głęboką renowację budynków

23 listopada 2021

Co zrobić, by unijna Fala Renowacji odniosła sukces? Czy dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków może mieć wpływ na włączenie głębokiej renowacji do głównego nurtu unijnej polityki? Na te pytania stara się odpowiedzieć raport „Deep renovation – shifting from exception to standard practice in EU policy” opublikowany w listopadzie br. przez Buildings Performance Institute Europe.

Raport pokazuje, że tylko poprzez zwiększenie tempa oraz zakresu termorenowacji budynków, Unia Europejska może osiągnąć swój cel klimatyczny na 2030 r. i neutralność klimatyczną do 2050 r. Okazuje się, że katalizatorem dla rzeczywistego zmniejszenia emisji w sektorze budowlanym w UE może być jasna dla wszystkich definicja prawna głębokiej renowacji.

Chociaż pojęcie głębokiej renowacji energetycznej budynków zajmuje ważne miejsce w unijnej agendzie politycznej, to w obecnych ramach prawnych brakuje jasności jak to rozumieć. Doprowadziło to do różnych definicji i koncepcji w poszczególnych krajach, co powoduje duże zamieszanie. Pojawiły się też różne pojęcia w kilku aktach ustawodawczych i dokumentach, co otwiera drogę do błędnych interpretacji i braku wspólnego rozumienia koniecznego tempa i zakresu dekarbonizacji zasobów budowlanych w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Poza zdefiniowaniem tego pojęcia, kluczowe znaczenie ma też uczynienie z głębokiej termomodernizacji domyślnego podejścia we wszystkich procesach decyzyjnych UE. Dotyczy to środków politycznych, doradczych i finansowych. Głęboka renowacja powinna być standardem dla każdej decyzji inwestycyjnej dotyczącej modernizacji budynku. Obecnie trwający przegląd dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków stanowi doskonałą okazję do wprowadzenia w życie zmiany podejścia w tym zakresie. Warto wykorzystać tę szansę.

Obecny roczny wskaźnik głębokiej renowacji wynosi obecnie w UE średnio zaledwie 0,2 proc. Jeśli Europa ma osiągnąć swoje cele klimatyczne, to wskaźnik ten musi drastycznie wzrosnąć (aż 15-krotnie) do poziomu 3 proc. do 2030 r. i zostać utrzymany do 2050 r. Do roku 2030 aż 70 proc. przeprowadzanych renowacji powinno być głębokich. W raporcie wielokrotnie podkreśla się, że neutralność klimatyczna UE nie jest możliwa do osiągnięcia do 2050 r. bez pełnej dekarbonizacji sektora budynków. Głęboka renowacja pomoże jednocześnie złagodzić ciężar rosnących cen paliw i wesprzeć najsłabsze grupy społeczne zmagające się z ubóstwem energetycznym. Stanowi też rozwiązanie wielu problemów społecznych i klimatycznych, z którymi mamy dziś do czynienia.

Warto zajrzeć do raportu. – https://www.bpie.eu/publication/deep-renovation-shifting-from-exception-to-standard-practice-in-eu-policy/

Opublikowane przez:
Jolanta Ciesielska
W Stowarzyszeniu MIWO zajmuje się komunikacją i marketingiem
NASZ BLOG
dekarbonizacja budynków

Czy Polacy boją się zmian klimatycznych?

Ostatnio wiele słyszymy o protestach, przede wszystkim rolników, przeciwko wdrożeniu Europejskiego Zielonego Ładu. Co sądzimy o tej unijnej polityce i czy w ogóle rozumiemy z czym jest związana? Najczęściej wiemy, że czeka nas wiele zmian, których większość z nas się obawia. Okazuje się, że w opiniach Polaków jest wiele strachu, niewiedzy i wzajemnie wykluczających się […]

Czytaj więcej ->

miwo_ochrona_planety

Rośnie nasza świadomość ekologiczna

Dwie trzecie polskich konsumentów chce kupować wyroby, które są przyjazne dla środowiska, nie przyczyniają się do zmian klimatu oraz nie szkodzą roślinom i zwierzętom. Dotyczy to także obszaru budownictwa. 47 proc. Polaków deklaruje, że wolą zapłacić więcej za dom czy mieszkanie, które są wykonane z certyfikowanych materiałów, których producenci mogą udokumentować swoje działania na rzecz […]

Czytaj więcej ->

Eco house

Potrzeba więcej termomodernizacji

17 proc. Polaków deklaruje, że ich warunki mieszkaniowe są bardzo złe, a jeden na czterech Polaków jest narażony na co najmniej jedno z czterech zagrożeń związanych z klimatem wewnątrz pomieszczeń, takich jak brak dostępu do światła dziennego, wilgoć i grzyb, chłód czy hałas. Dotyczy to ponad 9 mln osób. 20 proc. gospodarstw domowych w Polsce […]

Czytaj więcej ->

MIWO charakterystyka energetyczna budynków

Dyrektywa EPBD – korzyści dla Polski

Porozumienie w sprawie nowelizacji dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (EPBD) zostało osiągnięte na poziomie Unii Europejskiej w grudniu 2023 r., a głosowanie w Parlamencie Europejskim potwierdzające uzgodniony kompromis będzie miało miejsce w połowie marca 2024 r.

Czytaj więcej ->

liniawelna mineralna
NASZ BLOG - kliknij po więcej