Termomodernizacja – to się opłaca

9 kwietnia 2021

Pod koniec lutego 2021 r. po polskich drogach jeździły 20 504 elektryczne samochody osobowe, z których 51 proc. stanowiły pojazdy w pełni elektryczne, a pozostałą część hybrydy typu plug-in. Czy to już dobry czas, by kupić samochód elektryczny? Tym bardziej, że można nim jeździć za darmo… dzięki termomodernizacji domu. Jak to możliwe?

Porównując zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania przykładowego domu 90 m² z nieocieplonym poddaszem przed i po gruntownej termomodernizacji, okazuje się, że zaoszczędzona dzięki termomodernizacji energia wystarczyłaby na doładowanie auta elektrycznego, które mogłoby przejechać nawet do 48 tys. km. Pozwoliłoby to objechać cały obwód kuli ziemskiej albo ponad 13 razy Polskę wokół granic.

Z kolei z innych obliczeń wynika, że jeśli czteroosobowa rodzina dociepli swój słabo zaizolowany dom, może rocznie zmniejszyć emisję CO2 nawet o 11 ton. Z czym to porównać? By inaczej zmniejszyć emisję CO2 o 11 ton, to ta sama rodzina musiałaby w skali roku zrezygnować z używania 2 samochodów, z wakacji w Hiszpanii, z jedzenia wołowiny oraz z kąpieli w ciepłej wodzie.
Wniosek jest jeden – termomodernizacja się opłaca.

Oszczędności przez wiele kolejnych lat

Dzięki prawidłowo przeprowadzonej termomodernizacji przegród zewnętrznych budynku zużywamy mniej paliwa na cele grzewcze. Zmniejsza to koszty ogrzewania, niezależnie od tego czy stosujemy gaz, ekogroszek czy ciepło sieciowe. W przykładowym domu jednorodzinnym o powierzchni użytkowej 90 m², dzięki ociepleniu budynku wełną mineralną, możemy ograniczyć ilość zużywanego węgla lub gazu nawet o 70 proc. Pozwoli to zaoszczędzić w skali roku nawet ponad 4 tys. zł na ogrzewaniu gazem ziemnym i około 4 tys. zł w przypadku spalania ekogroszku.

Docieplanie przegród zewnętrznych i wymiana okien przyczynia się nie tylko do znacznego obniżenia zapotrzebowania na energię grzewczą, ale również do zmniejszenia mocy urządzeń grzewczych. Źródło ciepła o mniejszej mocy jest oczywiście tańsze, jednak warunkiem tych oszczędności jest właściwa kolejność działań modernizacyjnych. Szczególnie ma to znaczenie przy zastosowaniu kotłów zasilanych paliwem stałym. Zawsze pierwszym etapem powinna być termomodernizacja przegród zewnętrznych, czyli tzw. skorupy budynku, a następnie wybór źródła ciepła. Kolejność odwrotna oznacza przewymiarowanie źródła ciepła, a w konsekwencji wzrost kosztów samego urządzenia i ogrzewania.

W nowo budowanych domach coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii – panele solarne i fotowoltaiczne, pompy ciepła, energię wiatrową. Kluczem do maksymalnego wykorzystania potencjału tych rozwiązań jest odpowiednia izolacja. Zmniejszone dzięki niej zapotrzebowanie na energię, pozwoli na efektywniejsze wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.

Na przykład, gdy zastosujemy połączenie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej, to docieplony budynek będzie potrzebował kilkukrotnie mniejszej mocy grzewczej, a więc również mniejszej powierzchni zajmowanej przez moduły instalacji fotowoltaicznej. Wówczas staje się to bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Właściwa kolejność działania w procesie termomodernizacji pozwala trzykrotnie zmniejszyć moc eksploatacji np. pompy ciepła i zapotrzebowanie na energię elektryczną z zamontowanych na dachu paneli fotowoltaicznych. To z kolei przekłada się na niższe koszty inwestycji oraz na szybszy czas jej zwrotu.

Zredukować smog

Główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki, przede wszystkim energochłonne domy jednorodzinne powstałe do końca lat 80. ubiegłego stulecia. Zgodnie z danymi GUS, w Polsce jest około 3,6 mln takich domów. Posiadają one słabą izolację lub całkowity jej brak, a także źródła ciepła złej jakości, bardzo często opalane niskiej jakości paliwem. Wszystko to sprawia, że właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza. Kompleksowa termomodernizacja budynków jednorodzinnych w Polsce dałaby możliwość ograniczenia emisji niektórych substancji tworzących smog (np. benzo(a)pirenu) o co najmniej 44 proc. w skali kraju.

Informacje na temat termomodernizacji domów jednorodzinnych można znaleźć w broszurze MIWOdo pobrania [tutaj]

Opublikowane przez:
Jolanta Ciesielska
W Stowarzyszeniu MIWO zajmuje się komunikacją i marketingiem
NASZ BLOG

Przyspieszmy renowację budynków!

W obliczu rosnących rachunków za energię, alarmujących doniesień z COP27 o braku decyzji na temat ochrony klimatu, a także trwających negocjacji w sprawie kluczowej dyrektywy budowlanej UE, przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen opowiedziała się za przyspieszeniem procesu renowacji budynków.

Czytaj więcej ->

MIWO standard zielonych budynków

Wsparcie dla termomodernizacji

W połowie grudnia zostanie ogłoszona kolejna wersja rządowego programu „Czyste Powietrze”. Z zapowiedzi wynika, że większe niż w poprzednich wersjach programu, będzie dofinansowanie działań termomodernizacyjnych. Jest to krok w dobrym kierunku.

Czytaj więcej ->

Drzewa

Chłodniej w upalne dni

Drzewa schładzają otoczenie. Duży klon w gorące letnie popołudnie wyparowuje ponad 200 l wody na godzinę, a związany z tym efekt chłodzący można porównać z pracą 5 klimatyzatorów.

Czytaj więcej ->

Hydrofonika, Wełna mineralna

Wełnę mineralną lubią … pomidory

Z reguły wełnę mineralną kojarzymy z budownictwem. W całym budynku, od fundamentów aż po dach, wszędzie tam, gdzie wymagana jest izolacja termiczna, akustyczna oraz bezpieczeństwo pożarowe, możemy spotkać wyroby z wełny mineralnej szklanej lub skalnej, odpowiednie do konkretnych zastosowań. Ale ten materiał izolacyjny stosowany jest znacznie szerzej, w wielu gałęziach przemysłu, budownictwa czy nawet ogrodnictwa. […]

Czytaj więcej ->

liniawelna mineralna
NASZ BLOG - kliknij po więcej